Știri muzicale din Bucuresti
Înapoi
Serie de evenimente la Opera Comică pentru Copii
Opera Comică pentru Copii propune astăzi, 3 mai 2026, ca de obicei, o serie de evenimente dedicate publicului tânăr.
Sala Mare a instituției găzduiește o montare semnată de Cristian Mihăilescu a operei "Gianni Schicchi" de Giacomo Puccini. Costumele sunt realizate de Iolanda Mutu, iar decorul - de Adrian Damian și Mihnea Damian. Publicul este așteptat la ora 17:00.
Baletul "Parada Jucăriilor" este programat în Salonul Mozart, de la orele 10:00 și 12:00. Conceptul și regia poartă semnătura lui Cătălin Caracaș, iar textul spectacolului îi aparține regretatei Iulia Toea-Mureșan.
Cei mai mici dintre spectatori se pot bucura de "Atelierele Bubu", de la ora 16:00, precum și de evenimentul "Bubu la mare", programat în Sala Undergrant, în 6 reprezentații: de la orele 10:00, 11:00, 12:00, 16:00, 17:00 și 18:00.