Știri muzicale din Bucuresti Înapoi

„Directorul de Teatru” și „Frumoasa din Pădurea Adormită”, printre titlurile propuse de Opera Comică pentru Copii

Publicat: duminică, 5 Aprilie 2026 , ora 0.00
Opera Comică pentru Copii propune și astăzi, 5 aprilie 2026, o suită de evenimente dedicate publicului tânăr.
Singspielul "Directorul de teatru" de Wolfgang Amadeus Mozart, în regia lui Cristian Mihăilescu, va fi prezentat în Salonul Mozart, de la ora 10:00.
În Sala Mare, de la ora 11:00, copiii se pot bucura de baletul "Frumoasa din pădurea adormită", pe muzica lui Piotr Ilici Ceaikovski. Regia și coregrafia spectacolului poartă semnătura lui Cătălin Caracaș, iar scenografia îi aparține Adrianei Urmuzescu.
Programul de astăzi include și "Atelierele Bubu - Muzică", de la ora 17:30, precum și reprezentații cu "Bubu - Simfonie în farfurie", în Sala Undergrant - de la orele 10:00, 11:00, 12:00, 16:00, 17:00 și 18:00.
Cristina Cîrjan