Știri muzicale din Bucuresti Înapoi

Concerte vocal-simfonice la finalul stagiunii Filarmonicii George Enescu

Publicat: joi, 25 Iunie 2026 , ora 0.00
Astăzi și mâine, 25 și 26 iunie, Orchestra și Corul Filarmonicii George Enescu dirijate de Daniele Rustioni vor susține ultimele două concerte din stagiunea 2025-2026 a instituției.

Programul include Uvertura operei "Tannhäuser" de Richard Wagner, Concertul op. 14 pentru vioară și orchestră de Samuel Barber, cu Francesca Dego - solistă. În a doua parte a serii, publicul poate asculta poemul simfonic "Prometheus" de Franz Liszt și "Te Deum" din creația lui Anton Bruckner. Partiturile solistice sunt interpretate de soprana Cristina Păsăroiu, mezzosoprana Judit Kutasi, tenorul Sunnyboy Dladla și basul Alexander Roslavets.

Concertele se desfășoară pe scena Sălii Mari a Ateneului Român, de la ora obișnuită, 19:00.
Ana Sireteanu