Music box - emisiune de Cristina Comandasu


5 ianuarie 2009, ora 20.00
(reluare 10 ianuarie 2009, ora 15.00)

String a song - Berti Barbera, Nicu Patoi şi Cvartetul Sangam (Cosmin Bănică, Sebastian Tegzeşiu - vioară, Traian Boală - violă, Răzvan Suma - violoncel)


Vă propun cel mai nou disc al lui Berti Barbera - omul care reuşeşte să îmbine într-un singur album şi muzica clasică, dar şi cântece celebre pe care este imposibil să nu le fi ascultat măcar o dată.
Vă propun acest album oarecum atipic pentru programele Radio România Muzical pentru că l-am ascultat de mai multe ori deja şi de fiecare dată mi s-a părut o muzică bine făcută, foarte potrivită pentru o seară sau o după-amiază ce urmează unei perioade de sărbătoare. Albumul se numeşte String a song - nu întâmplător, pentru că Berti este acompaniat pe acest disc de chitaristul Nicu Patoi şi de Cvartetul de coarde Sangam, alcătuit din violoniştii Cosmin Bănică şi Sebastian Tegzeşiu, violistul Traian Boală şi violoncelistul Răzvan Suma.
String a song, apărut pe piaţă în vara lui 2008, este un nou mod de a face muzică bună, cred eu. Hituri celebre din zona pop-rock sunt prezentate într-un aranjament şi o formulă instrumentală de sorginte clasică, iar cei 4 componenţi ai Cvartetului Sangam, numit astfel de Berti Barbera sunt muzicieni binecunoscuţi din zona clasică, în special violoncelistul Răzvan Suma.
Pentru un început de an pe care vi-l doresc cât mai bun, un album mai puţin obişnuit, pe care sper însă să-l savuraţi.