Cuvântul muzicii
Înapoi la: Emisiuni
Pianistul și compozitorul Andrei Petrache
Care este, Andrei Petrache, titlul cărții pe care ne-o veți prezenta astăzi?
Cartea se intitulează „Pur și simplu despre muzică" și este scrisă de Haruki Murakami.
Pentru mine e o carte specială. Am primit-o cadou de la prietena mea destul de curând și sunt în mijlocul acestei cărți. Mi-a stârnit curiozitatea încă de la început și cred că este o intrare perfectă în lumea muzicii pentru cineva care încă nu este meloman. Probabil că după această lectură va deveni.
Este, practic, un set de dialoguri purtate în diferite momente pe parcursul timpului între autorul cărții, Haruki Murakami și marele dirijor Seiji Ozawa. Practic, în aceste conversații foarte relaxate pe care le au, dirijorul își împărtășește diverse momente fabuloase, interesante din interiorul carierei sale.
Deci cred că este o carte potrivită, cum spuneam, și muzicienilor, dar și oamenilor care sunt poate interesați să devină melomani.
De ce trebuie să citim și cu ce ne ajută pe noi lectura în viața de zi cu zi?
Cred că este un mediu foarte bun de a-ți crea o lume interioară. Cred că este un fel de mini-terapie gratuită pentru noi în mijlocul acestor timpuri extrem de dinamice și alerte, în care suntem bubuiți cu o informație pe care poate nu ne-o dorim. Alegerea unei lecturi este acea informație pe care ți-o dorești în mod conștient și pe care o poți absorbi în ritmul tău, în liniștea ta.