Știri muzicale din țară Înapoi

Turneul internațional „Stradivarius” începe astăzi, în județul Tulcea

Publicat: sâmbătă, 13 Iunie 2026 , ora 0.00
Ediția a XIX-a a turneului internațional „Stradivarius”, desfășurată sub titlul „Muzele”, începe astăzi, 13 iunie 2026, în comuna Sarichioi din județul Tulcea.
Violonistului Alexandru Tomescu va cânta pe vioara Stradivarius Elder-Voicu, obiect de patrimoniu național. Îi sunt alături chitaristul Dragoș Ilie și bandeonistul argentinian Omar Massa.
Programul din acest an este dedicat marelui sculptor Constantin Brâncuși, la 150 de ani de la nașterea sa. Publicul va asculta lucrări de Erik Satie George Enescu, Bela Bartok, Wolfgang Amadeus Mozart, Manuel de Falla, Johann Sebastian Bach și Astor Piazzolla.
Evenimentul de astăzi este programat la ora 19:00, la Căminul Cultural din localitate. Seria de evenimente continuă până pe 18 iunie.
Cristina Cîrjan