ACUM:
7.00
Musica viva
Matinalul altfel marca Radio România Muzical.
Urmează: 9.55 Promo Informații despre evenimentele Radio România Muzical și ale partenerilor noștri.
Apoi: 9.59 Promo RRM Detalii despre cele mai interesante emisiuni ale zilei.

Arhivă : Agenda de concert Înapoi

Săptămâna 22 - 28 ianuarie 2018 la Filarmonica 'George Enescu'

Publicat: vineri, 19 Ianuarie 2018 , ora 9.49
Stagiunea de marți seara

Marti, 23 ianuarie 2017, ora 19:00

Sala mică a Ateneului Român

Recital vocal

Mihai Urzicana - tenor, Raluca Ouatu - pian

Invitat actorul Alexandru Unguru

Program: arii din opere de Massenet, Gounod, Giordano, Puccini, Ceaikovski, Tosti, Donizetti


Recital de pian

Miercuri, 24 ianuarie 2018, ora 19:00

Sala mare a Ateneului Român

Elizabeth Sombart

Invitată: Lavinia Dragoș - pian

Program:

  • Franz Schubert
  • Impromptu în si bemol major, opus 142 nr.3 Klavierstuck Sonata în si bemol major, D 960, opus postum Fantezia pentru pian la patru mâini în fa minor, D 940, opus 103

Concert simfonic

Joi, 25 si vineri, 26 ianuarie 2017, ora 19:00

Sala mare a Ateneului Român

Orchestra simfonică a Filarmonicii "George Enescu"

Dirijor: Mihnea Ignat

Soliști: Sorin Petrescu, Doru Roman

Program:

  • Ceaikovski
    Uvertura-fantezie Romeo și Julieta
  • Andrei Tănăsescu
  • Ciuleandra pentru pian, percuție și orchestră
  • Ceaikovski
    Simfonia nr. 2

Bienvenue à Paris

Sâmbătă, 27 ianuarie, ora 19:00

Sala mică a Ateneului Român

Ecaterina Luculescu - voce

Fernando Mihalache - acordeon

Ciprian Pop - chitară

Paul Luculescu - percuție

Chansonette cu influențe din muzica de jazz


Clasic e fantastic - Cum să înțelegem muzica

Duminică, 28 ianuarie, ora 11:00

Sala mare a Ateneului Român

Șlagărele muzicii de cameră. Piese de virtuozitate și de mare popularitate

Dragoș Rușanu - vioară, Valentin Simion - violoncel, Luca Amarandei - vioară, Antonio Crețu - pian, Ștefan Aprodu - vioară

Cu concursul balerinilor Grama Alecia, Lăzărescu Cristina, Anghelescu Ioana, Cârnu Adela, Andreea Dumitru , Octavia Cristea, Gabriela Durleci ,Carmen Pândaru, Maria Rogojan, Iulia Urseanu.

La pian: Olga Babadjan

Program:
Sarasate, de Falla, Popper, Saint-Saens, Porumbescu, Mozart, Beethoven, Ceaikovski, Grieg

Concert realizat în colaborare cu Fundația Remember Enescu și cu Liceul de coregrafie Floria Capsali din București

Comentează: Cristina Sârbu