Înapoi

Zilele Muzicii Vechi București - 1-5 octombrie 2025

Publicat: marți, 23 Septembrie 2025 , ora 15.19


A doua ediție a Zilelor Muzicii Vechi București ne aduce împreună între 1 și 5 octombrie, cu un program bogat și divers: 7 concerte de muzică barocă, interpretată pe instrumente istorice, un curs de măiestrie și un concert pentru cei mici.

Festivalul debutează miercuri, 1 octombrie, de la ora 19, la Palatul Suțu, cu Un viaggio in Inghilterra, concert susținut de ansamblul Abaris. Concertul, care marchează și deschiderea Stagiunii de Muzică Veche de la Palatul Suțu, este o incursiune în diversitatea stilistică a scenei muzicale britanice din secolul al XVIII-lea, marcată de influența strălucitoare a muzicii italienești.

Joi, 2 octombrie, au loc două concerte inedite: un recital de clavisimbalum cu Tímea Daradics la Muzeul Theodor Aman, de la ora 18, și Palestrina 500 la Biserica Franceză Sacré Cœur, de la ora 20. Concertul de la Biserica Franceză este cu intrare liberă.

Vineri, 3 octombrie și duminică, 5 octombrie, Ansamblul Sonorità din Basel vă așteaptă la Palatul Suțu de la ora 19 cu două concerte distincte. Concertul de vineri, In Dialogo,invită publicul la un dialog ce se desfășoară între repertorii, compozitori, stiluri și epoci - o experiență care, pe alocuri, poate trezi uimire, surpriză sau momente de pură încântare. Concertul de duminică, A Bird Fancyer's Delight va fi o încântare pentru iubitorii de păsări și natură. Programul concertului explorează cântecul păsărilor, combinând fragmente vocale, sonate și dansuri baroce, cu improvizații pline de culoare și de joc.

În același areal tematic, sâmbătă, 4 octombrie, de la ora 19, tot la Palatul Suțu, Ansamblul Colibri prezintă Oiseau en Liberté, un program care aduce publicului eleganța și farmecul epocii baroce franceze, într-o formulă camerală care amintește de atmosfera Curții Regale.

Duminica aduce surprize și pentru cei mici, cu un concert Baby Baroque dedicat familiilor cu copii între 2 și 6 ani, la MIMA București, iar iubitorii de orgă sunt așteptați la Sala George Enescu a Universității Naționale de Muzică din București pentru un concert susținut de organistul Iulian Bereș. Concertul de orgă va avea intrare liberă.

Sub motto-ul "Oameni noi, muzică veche", festivalul își propune să redescopere patrimoniul sonor al secolelor trecute și să-l aducă publicului de astăzi într-o formă proaspătă, accesibilă și captivantă, pentru toate vârstele.

Evenimentul este organizat de Zilele Muzicii Vechi București, în parteneriat cu Asociația Culturală Sonus Animae și Muzeul Municipiului București. Biletele sunt disponibile pe Eventim și Bilete.ro.

Mai multe detalii pe https://www.viviannecaragea.com/ și pe paginile de social media Zilele Muzicii Vechi București (https://www.instagram.com/timpurinoi_muzicaveche/ și https://www.facebook.com/profile.php?id=61562012046307).