Înapoi

Deschiderea stagiunii muzicale "Concertele Palatului Suțu" 2025-2026

Publicat: marți, 30 Septembrie 2025 , ora 13.34

1 octombrie 2025 - Un viaggio in Inghilterra

Miercuri, 1 octombrie, ansamblul de muzică veche Abaris dă startul unei noi stagiuni muzicale "Concertele Palatului Suțu". Concertul Un Viaggio in Inghilterra, care este și primul eveniment al festivalul Zilele Muzicii Vechi București, propune publicului o călătorie în spațiu și timp, în diversitatea stilistică a scenei muzicale britanice din secolul al XVIII-lea, marcată, la acea vreme, de exuberanța și strălucirea italienească.

Artiștii ansamblului sunt Irina Nanushi și Francisco Ramonda (viori baroce), Mihai Todoran (violă barocă), David Soporan (viola da gamba și clavecin baroc), Sînziana Stănescu și Ina Creciun (clavecin), Virineia Pînău (soprană) și Matei Tudose (contratenor), având-o invitată pe Maria Petrescu (oboi baroc).

În program sunt incluse piese de H. Purcell, A. Vivaldi, G.F. Handel, N. Porpora, F. Geminiani și G. Sammartini. Evenimentul este prezentat de muzicologul dr. Mihai Cojocaru.

Stagiunea "Concertele Palatului Suțu" este organizată de Asociația culturală Sonus Animae în parteneriat cu Muzeul Municipiului București și aduce, în fiecare lună, câte două concerte în Sala Principală a muzeului din inima capitalei (Bd. Ion C. Brătianu nr. 2).

Concertele stagiunii vor fi susținute de muzicieni și formații camerale consacrate, care vor aduce la inima publicului iubitor de muzică cultă lucrări din literatura românească și universală, clasică, romantică și contemporană.

De asemenea, în fiecare lună, ansamblul Abaris va susține câte un concert de muzică veche în care, prin prisma interpretării informate istorice, muzicienii vor readuce la viață lucrări din tezaurul muzical al barocului. "Am simțit nevoia să oferim în stagiunea noastră un loc important acestui gen muzical datorită faptului că în momentul de față, în România, sunt puține activități de muzică barocă. Scopul super este să ajugem la sufletele celor care ne ascultă", declară Irina Nanushi, muzician și organizator al evenimentului.

Biletele sunt disponibile pe Eventim și Bilete.ro. Mai multe detalii pe paginile de social media ale asociației Sonus Animae (https://www.instagram.com/sonus.animae/ și https://www.facebook.com/profile.php?id=61556336331886).