Interviuri Înapoi

AUDIO. Interviu cu doctorul Remus Nica, membru al Orchestrei Medicilor

Publicat: vineri, 5 Decembrie 2025 , ora 16.21

Orchestra Medicilor "Dr. Ermil Nichifor" și invitații săi, alături de Corul Național Român vor susține sâmbătă, 6 decembrie 2025, cea de-a V-a ediție a concertului "Armoniile speranței" la Ateneul Român.


Încă din anul 2022, concertul "Armoniile Speranței" vine în sprijinul pacienților oncologici. Care a fost parcursul acestei misiuni caritabile?

Am pornit în același an și în același moment cu legea dedicată pacienților cu cancer. Ne-am dorit să semnalizăm prin apariția acestui eveniment, în primul rând faptul că statul are grijă de pacienții oncologici din România și în al doilea rând să atragem atenția asupra datoriei noastre, a celor sănătoși, de a avea grijă de pacientul oncologic. Ca medici, în special noi, prin empatia, dragostea și viața în definitiv pe care o oferim fiecărui pacient pe care îl tratăm, pentru că la fiecare participăm cu o parte din sufletul și din viața noastră, pe lângă tratamentele de zi cu zi, ne-am gândit să oferim și suportul psihologic, să încercăm să înseninăm chipurile lor prin muzică.

De asemenea, un alt scop al apariției acestui eveniment a fost să atragem atenția asupra populației că trebuie să aibă mai multă grijă de semenii lor, de semenii în suferință. Nu e suficient doar să pretinzi cadrelor medicale să îngrijească pacienții, trebuie și tu să te implici și să oferi. Doar așa putem răzbi pentru mai încolo, doar așa putem ajuta acești pacienți. Acest eveniment, acest mesaj și-a dorit să-l transmită și de aceea a și a apărut.

Ne-am gândit ca medicii să cânte pentru pacienții lor.


Care este mesajul concertului de anul acesta?

La cea de-a cincea ediție, care va fi în data de 6 decembrie și se va desfășura la Ateneul Român, pe scena Ateneului vor fi medici din 5-6 centre universitare, București și încă 5 centre. Ideea este că împreună cu medicii din toată țara suntem alături de pacienții noștri. Mesajul este de unitate și de dragoste către pacienți și către semeni.


Ce alte instituții sau organizații sunt implicate în derularea acestui proiect?

Primul ajutor din punct de vedere financiar și cel mai substanțial, sperăm să-l obținem de la Guvernul României, cu care avem încheiat un parteneriat. Am spus sperăm pentru că încă nu am reușit să beneficiem de ajutorul financiar, dar suntem extrem de optimiști că vor reuși într-un final să ne ajute. Alți parteneri care sunt alături de noi și au fost în toți acești ani și participă în tratamentul pacienților oncologici sunt Colegiul Medicilor din România și UMF Carol Davila, instituții de învățământ și de coordonare a activității medicilor din România, respectiv București.

Mi s-a părut foarte firesc și normal ca aceste instituții să fie alături de noi. Și întotdeauna am găsit și ne-au primit cu brațele deschise și au colaborat extraordinar de frumos cu noi.

De asemenea, tot ce a însemnat Ateneul Român și Opera Națională București condusă de maestrul Daniel Jinga, care este și dirijorul evenimentului împreună cu maestrul Iosif Ion Prunner, din partea Filarmonicii George Enescu, cu acești doi dirijori am parcurs toate edițiile anterioare ale evenimentului.

De asemenea, tot împreună cu ei a fost clădit și s-a dezvoltat alături de noi Corul Național Român, cu cele mai frumoase voci și, iată, încă o entitate muzicală poate fi asociată cu evenimentul nostru.

O serie de entități din privat sunt alături de noi și ne susțin și ne-au susținut în toți acești ani și sperăm într-o colaborare fructuoasă și în viitor.


În cadrul ediției din acest an a concertului Armoniile Speranței, alături de Orchestra Medicilor vor urca pe scenă muzicieni de renume, precum soprana Cellia Costea, violonistul Valentin Șerban, tenorul Daniel Magdal, bas-baritonul Florin Ganea și pianistul Alexandru Burcă. Cum ați ajuns la această formulă interpretativă?

Aș adăuga o surpriză pe care o veți regăsi pe scena Ateneului Român în persoana lui Ștefan Cazacu.

Cum s-a ajuns la aceste concluzii? În primul rând, Cellia Costea este o voce extraordinar de apreciată pe toate scenele lumii. Cellia Costea este de origine română. Mi s-a părut extraordinar de frumos și de important să fie alături de noi, iar acest om minunat a venit cu brațele deschise în întâmpinarea propunerii, ceea ce pentru noi a fost esențialul în colaborarea cu dumneaei din punct de vedere uman. Interpretativ nu există niciun fel de mod de a-i mulțumi mai frumos că vine alături de noi o asemenea personalitate muzicală.

Alături de ea va urca pe scenă și tenorul Daniel Magdal. De asemenea, o voce fabuloasă, tot român, cu o modestie și o eleganță și cu o dragoste față de om cum numai adevăratele valori pot avea.

Și mai avem o voce, e vorba de Florin Ganea, una dintre cele mai frumoase voci de bas-bariton, și o voce, eu zic, unicat în România, o persoană la care țin deosebit de mult.

Legat de instrumentiști, violonistul renumit de altfel pe scenele din România și din străinătate, Valentin Șerban, care își are un loc binemeritat alături de noi și în acest eveniment, este un interpret extraordinar și un om cu un suflet deosebit de frumos.

La pian, maestrul Alexandru Burcă, care a fost în toți anii aceștia lângă noi; este, de asemenea, un talent incredibil și un om foarte frumos.

Iar Ștefan Cazacu apare ca și surpriză. A fost alături de noi și în edițiile anterioare, este suflet mare… deci aceștia vor fi alături de noi și le mulțumim din suflet.


Cum a fost construit programul muzical al acestei ediții?

După ce am stat de vorbă cu fiecare în parte, am încercat să-l construiesc pe tiparul concertelor anterioare. "Armoniile Speranței", ca eveniment, are un anumit tipar. În prima parte veți regăsi, sau măcar încercăm să vă sugerăm ca să identificați în timpul spectacolului, povestea pacientului neoplazici. De la prima melodie, momentul aflării, momentul șocului care apare când pacientul află care are această cumplită boală și care în acest an va fi semnalizată de compoziția lui Verdi, recviemul "Dies irae". Așa vom debuta programul.

După aia, liniștea care se lasă când omul este derutat, nu știe încă ce o să o apuce, rămâne mut. Și vom continua cu "Coro a bocca chiusa" din Madame Butterfly, de Puccini. Și uite așa, trecem prin stările pacientului cu cancer ca într-un final să fim victorioși, să ajungem cu toții în poiana însorită, în poiana în care viața și soarele câștigă și pacientul nostru este sănătos. Anul ăsta vom încheia victorioși cu marșul "Pomp and Circumstance", o muzică compusă de Elgar, deosebit de antrenantă și frumoasă și plină de viață.

În partea a doua a programului încercăm să introducem publicul nostru în atmosfera de iarnă, cu valsuri, polci, colinde și vom debuta cu Valsul patinatorilor, de exemplu, de Waldteufel.

Încercăm să creăm o atmosferă astfel încât la plecare toți cei ce vor fi alături de noi, să le cânte inima, pur și simplu, și să fie fericiți.


Cum percep medicii implicați în acest proiect rolul muzicii în viața și recuperarea pacienților?

Rolul muzicii în viața fiecăruia dintre noi este extrem de important. Nu cred că este om pe acest pământ care să nu realizeze că muzica ne hrănește și spiritul, și trupul, și sufletul. Faptul că muzica are un rol curativ în tot ceea ce trăim și facem este de necontestat, este dovedit științific. Noi întâlnim frecvent aceste lucruri în sala de operație sau la patul bolnavului.

Iar pentru medicii muzicieni, muzica reprezintă un mod de viață. Ceea ce facem, facem cu mare pasiune. Să nu uităm că în acest an, pe scena Ateneului, va fi Orchestra Medicilor din Cluj, vor fi medici din Constanța, Galați, Brăila, Craiova… o reprezentare foarte frumoasă și în viitor sper să mergem și noi cu orchestra în aceste orașe și să cântăm pentru pacienții noștri de pe întreg teritoriul României.


În final, aș dori să spunem ascultătorilor noștri care sunt instrumentele ce stau la dispoziție pentru strângerea efectivă de fonduri cu ocazia concertului din 6 decembrie.

Cei care vin cu sufletul deschis să susțină au mai multe instrumente, există un cont în care se virează banii, există persoane care stau la dispoziție cu informații și există un site, Armoniile Speranței, de care asociația cu același nume se ocupă. Sunt mai multe moduri prin care oamenii pot ajuta oameni.

E suficient că te duci și spui, dragul meu, de câte ori ai nevoie, sună-mă și îți voi fi alături cu tot ceea ce pot, că nu numai banul este esențial, ci și gândul, cea mai puternică armă din universul ăsta, îl ajută foarte mult pe un pacient. Iar, din păcate, în zilele noastre, nu cred că există om care să nu cunoască cel puțin unu-doi pacienți cu cancer. Nu cred că există.

Deci, putem să ne ajutăm semenii în multe feluri!

Interviu realizat de Teodora Ion