Cronici Înapoi

Armonii Dunărene și Memorii Sacre

Publicat: luni, 22 Iunie 2026 , ora 15.20

În cele două zile de week-end abia încheiate, 20 și 21 iunie 2026, orașul Cernavodă a redevenit capitala absolută a cântului coral dobrogean, găzduind ediția a 45-a a Festivalului Internațional "Ioan Dimitrie Chirescu" și transformând din nou malul Dunării într-un spațiu al comuniunii spirituale prin muzică. Compozitorul Ioan Dimitrie Chirescu, a cărui creație a inspirat organizarea festivalului, începând cu anul 1981și până în prezent, s-a născut chiar aici, la Cernavodă, la 5 ianuarie 1889, și nemuritoarea sa piesă "Doruleț, Dorulețule" a devenit, în mod firesc, imnul oficial al acestui eveniment care îi poartă numele.

Este de menționat și faptul că ediția din acest an, a fost organizată ca un pios omagiu adus memoriei unui alt important compozitor cernovodean, Ion Pelearcă, care ne-a părăsit recent la o vârstă venerabilă, lăsând în urmă partituri de o rară sensibilitate. Evenimentul organizat prin tradiție de Primăria Orașului Cernavodă, a fost coordonat exemplar de domnul colonel Constantin Grăjdeanu, consilier pentru probleme culturale în cadrul instituției, alături de devotata sa echipă.

Prima zi a festivalului, sâmbătă, 20 iunie, dedicată repertoriului coral laic, s-a desfășurat în eleganta Sală de festivități a Liceului Teoretic "Anghel Saligny" din localitate. O bucurie a serii a fost apariția în deschidere, a Corului "Ion Dimitrie Chirescu Junior", un ansamblu înființat chiar anul trecut, care a adus pe scenă prospețime dar și promisiunea continuității tradiției locale.

Într-o perfectă osmoză culturală, Corul de Cameră "Ion Dimitrie Chirescu" din Cernavodă, având în componență 32 de membri, a oferit un spectacol complex, îmbogățit de intervențiile pline de dinamism ale Ansamblului de dansuri populare din Cernavodă. Înființat acum 131 de ani, acest ansamblu, condus cu mult profesionalism de dirijorul Manuel Vasile Bălănică, reprezintă însăși istoria regiunii, fiind cel mai vechi cor din Dobrogea.

O prezență de un înalt profesionalism a fost cea a Corului "Callatis" din Mangalia, coordonat cu o mână sigură de reputatul dirijor prof. dr. Traian Broască, care a reușit adevărate minuni cu un cor format din interpreți amatori. Înainte de a clădi acest proiect de succes la Mangalia, Traian Broască s-a remarcat ca un pedagog de excepție în peisajul academic constănțean. Sub bagheta sa, Corul "Callatis" a interpretat cu o acuratețe tehnică de invidiat lucrări de o mare dificultate timbrală și arhitectonică, precum emoționanta piesă "Eminescu" de Cristian Misievici și piesa sacră "Salve Regina" de Javier Busto.

Un alt moment remarcabil a fost evoluția Corului mixt "Zări albastre" al Colegiului Național "Mircea cel Bătrân" din Constanța format exclusiv din elevi cărora preotul profesor Doru Emanuel Pantazi, a reușit să le insufle o iubire profundă pentru arta sunetelor.

Nota de îndrăzneală a serii a venit din partea Corului mixt "Pr. Ion Ionescu" din Topoloveni, aflat sub conducerea inspirată a dirijorului Silviu Deaconescu. Dorind să spargă tiparele tradiționale ale muzicii corale, ansamblul a propus o fuziune stilistică remarcabilă între șlagăre din muzica pop universală, cum ar fi "I have a dream" a formației suedeze ABBA sau răscolitoarea "Chariots of Fire" a lui Vangelis, și bijuterii ale artei corale românești, dintre care amintesc piesa "Rodica" de Ioan Dimitrie Chirescu.

Prezența internațională a primei zile a fost marcată de Corul mixt "Sedyanka" din Silistra (Bulgaria), condus de Lidia Kuleva. Oaspeții de la sud de Dunăre și-au încheiat apariția interpretând un cântec dedicat orașului Silistra, dar și celebrul "Cor al sclavilor" din opera Nabucco de Giuseppe Verdi, cu acompaniament de pian, moment răsplătit cu aplauze generoase. Finalul serii de sâmbătă a aparținut Corului de Tineret "Marmara" din Istanbul (Turcia). Condus de Prof. Dr. Bülent Halvași, acest ansamblu de studenți, subscris Departamentului de Educație Muzicală a Facultății "Atatürk" a Universității Marmara, a încântat publicul cu un program electrizant, bazat pe prelucrări din folclorul turc și compoziții originale ale studenților care alcătuiesc ansamblul.

Cea de-a doua zi a festivalului, duminică, 21 iunie, s-a desfășurat în spațiul sacru al Bisericii "Sfinții Împărați Constantin și Elena" din Cernavodă, un loc încărcat de istorie. În acest cadru acustic ideal, Corul de Cameră "Ion Dimitrie Chirescu" din Cernavodă a revenit cu un repertoriu religios de o profundă evlavie, care a inclus și piesa "Îngerașul", compusă de colonelul Ion Pelearcă, o lucrare de o sensibilitate aparte, urmată de monumentala pagină liturgică "Cât de mărit" de Francisc Hubic.

Seara a continuat cu evoluția Corului Bisericii "Adormirea Maicii Domnului" I din Constanța, un ansamblu istoric apărut în peisajul cultural dobrogean încă din anul 1910. Sub conducerea rafinată a conf. univ. dr. Ruxandra Mirea, cadru didactic la Facultatea de Arte a Universității "Ovidius" din Constanța, corul a demonstrat o disciplină vocală exemplară. Au urmat Corul bisericii "Sf. Mare Mucenic Mina" din Slobozia, dirijat de Virgil Iaru și Corul mixt "Axios" al Bisericii "Sf. Gheorghe Vechi" din Ploiești, condus de Cristian Boldorea, care au adus în fața publicului frumusețea pură a repertoriului religios tradițional românesc. În mod simbolic, studenții din Turcia ai Universității Marmara, conduși de Bülent Halvași, au fost din nou invitați să cânte, aducând un mesaj de armonie universală la finalul evenimentului.

Momente interpretative de o măiestrie absolută, au fost oferite în amândouă serile de celebra Corală Bărbătească "Armonia" a Arhiepiscopiei Tomisului din Constanța. Acest ansamblu a realizat o trecere stilistică impresionantă de la repertoriul laic de sâmbătă, impregnat de puternice valențe folclorice și patriotice, până la creațiile liturgice de mare complexitate tehnică, extrase din repertoriul ortodox românesc și universal, prezentate în cea de-a doua seară, sub conducerea Părintelui Arhidiacon lector univ. dr. Ion Iulian Dumitru.

Laura Ana Mânzat