ACUM:
0.00
Adagietto
În inima nopții, sonorități aduse din inima nopții...
Urmează: 0.55 Imnul de stat
Apoi: 1.00 Notturno produs de BBC, preluat prin Uniunea Europeană de Radio

Piese muzicale (ediția octombrie 2019)


marți 1.10.2019Hector Berlioz - Un bal din Simfonia fantastică
Orchestra Națională Radio, dirijor Nicolae Moldoveanu
 
miercuri 2.10.2019Franz Schubert - Melodie ungară

Florian Mitrea - pian

joi 3.10.2019Wolfgang Amadeus Mozart - partea 1 din Divertismentul nr. 11 KV 251 în Re major
Orchestra Națională Radio, dirijor Iosif Conta
 
vineri 4.10.2019Mihail Ivanovici Glinka - uvertura operei Ruslan și Ludmila

Orchestra Română de Tineret, dirijor Cristian Mandeal

sâmbătă 5.10.2019Erich Wolfgang Korngold - partea a III-a din Concertul op. 35 în Re major pentru vioară și orchestră

Alexander Sitkovetsky și Orchestra Națională de Tineret a Olandei, dirijor Mark Wigglesworth

 
duminică 6.10.2019Piotr Ilici Ceaikovski - partea a II-a din Simfonia a VI-a op. 74 în si minor, Patetica
Orchestra Națională Radio, dirijor Cristian Măcelaru
luni 7.10.2019Wolfgang Amadeus Mozart - Ave verum
Corul Academic Radio și Orchestra Națională Radio, dirijor Cristian Măcelaru
 
marți 8.10.2019Serghei Rahmaninov - Vocaliza op. 34 nr. 14 pentru violoncel și pian

Andrei Ioniță - violoncel și Naoko Sonoda - pian

miercuri 9.10.2019Wolfgang Amadeus Mozart - partea a III-a din Concertul nr. 12 pentru pian și orchestră
Alexandre Krichel și Camerata Regală, dirijor Horia Andreescu
 
joi 10.10.2019Piotr Ilici Ceaikovski - Vals din Serenada op. 48 în Do major pentru orchestră de coarde

Camerata Regală

vineri 11.10.2019Wolfgang Amadeus Mozart - partea a III-a din Concertul nr. 2 KV 211 în Re major pentru vioară și orchestră

Alexandru Tomescu și Orchestra Națională Radio, dirijor Cristian Măcelaru

 
sâmbătă 12.10.2019Georges Bizet - Farandola din Suita nr. 2 Arleziana

Orchestra Română de Tineret, dirijor Cristian Mandeal

duminică 13.10.2019Leonard Bernstein - Uvertura operetei Candide

Orchestra Națională de Tineret a Olandei, dirijor Mark Wigglesworth

 
luni 14.10.2019Camille Saint Saens - partea a III-a din Concertul nr. 1 op. 33 în la minor pentru violoncel și orchestră

Răzvan Suma și Orchestra Națională Radio, dirijor Nicolae Moldoveanu

marți 15.10.2019Wolfgang Amadeus Mozart - partea a III-a din Concertul nr. 1 KV 313 în Sol major pentru flaut și orchestră


Matei Ioachimescu și Orchestra Națională Radio, dirijor Janko Zsolt

 
miercuri 16.10.2019Johannes Brahms - partea a III-a din Concertul op. 77 în Re major pentru vioară și orchestră

Ioana Cristina Goicea, Orchestra Națională Radio, dirijor Cristian Măcelaru

joi 17.10.2019Gabriel Faure - Pavana op. 50

Orchestra Națională Radio, dirijor Cristian Mandeal

 
vineri 18.10.2019Edvard Grieg - Dansul Anitrei din Suita Peer Gynt

Orchestra Română de Tineret, dirijor Cristian Mandeal


sâmbătă 19.10.2019Nicolae Kirculescu - Moment muzical pentru pian și orchestră

Horia Mihail și Orchestra Națională Radio, dirijor Tiberiu Soare

 
duminică 20.10.2019Astor Piazzolla - Oblivion

Richard Galliano, Orchestra de Cameră Radio, dirijor Gabriel Bebeșelea

luni 21.10.2019Piotr Ilici Ceaikovski - aria lui Lenski din opera Evgheni Oneghin

violoncelistul Ștefan Cazacu, Orchestra Națională Radio, dirijor Cristian Mandeal

 
marți 22.10.2019Antonin Dvorak - partea a III-a din Concertul op. 53 în la minor pentru vioară și orchestră

Alexandru Tomescu și Orchestra Națională Radio, dirijor Cristian Măcelaru

miercuri 23.10.2019Wolfgang Amadeus Mozart - Uvertura operei Don Giovanni

Orchestra Națională Radio, dirijor Tiberiu Soare

 
joi 24.10.2019Frederic Chopin - Studiul în Mi major op.10 nr.3 pentru pian

Luiza Borac

vineri 25.10.2019Nicolo Paganini - partea a III-a din Concertul nr. 2 op.7 în si minor pentru vioară și orchestră La Campanella

Liviu Prunaru și Orchestra Națională Radio, dirijor Cristian Oroșanu

 
sâmbătă 26.10.2019Johann Strauss-fiul - Perpetuum mobile
Orchestra de Tineret din Viena, dirijor Herbert Bock
duminică 27.10.2019Eugen Doga - Vals din muzica filmului 'Gingașa și tandra mea fiară'
Orchestra de Tineret România-Moldova, dirijor Cristian Mandeal
 
luni 28.10.2019Johannes Brahms - Dansurile ungare nr.1 si 5 în sol minor

Orchestra Română de Tineret, dirijor Cristian Mandeal

marți 29.10.2019Isaac Albeniz - Sevilla din Suita spaniolă op.47

Orchestra Națională Radio, dirijor Ilarion Ionescu Galați

 
miercuri 30.10.2019Mihail Ivanovici Glinka - Vals-fantezie în si minor

Orchestra de Cameră Radio, dirijor Mihai Agafița

joi 31.10.2019Joseph Haydn - Serenada din Cvartetul op.3 nr.5 în Fa major

Orchestra de Cameră Radio, dirijor Horia Andreescu