ACUM:
20.00
Jazzy hour cu Berti Barbera
Berti Barbera vă aduce albumul săptămânii.
Urmează: 21.00 Scena europeană Înregistrări sau concerte în direct.
Apoi: 23.30 Sunete contemporane Incursiune în lumea muzicii contemporane românești.

Piese muzicale (editia octombrie 2018)


luni 1.10.2018George Enescu - Rapsodia Română op.11 nr.1 în La major
Orchestra Română de Tineret, dirijor Cristian Mandeal
 
marți 2.10.2018Piotr Ilici Ceaikovski - Poloneza din opera Evgheni Oneghin
Orchestra Națională Radio, dirijor Philipp Mann
miercuri 3.10.2018Sabin Drăgoi - Colindă din 'Divertisment rustic'

Orchestra  de Cameră Radio, dirijor Ludovic Bacs

 
joi 4.10.2018Wolfgang Amadeus Mozart - partea a III-a din Concertul nr.3 în Sol major pentru vioară și orchestră

Cristina Anghelescu și Orchestra Națională Radio, dirijor Paul Popescu

vineri 5.10.2018Tiberiu Olah - Intrarea lui Mihai Viteazul în Alba Iulia din Suita simfonică 'Mihai Viteazul'
Orchestra Națională Radio, dirijor  Horia Andreescu
 
sâmbătă 6.10.2018Dmitri Șostakovici - Vals din Suita de jazz nr.2
Orchestra Română de Tineret, dirijor Cristian Mandeal
duminică 7.10.2018Iosif Ivanovici - Valurile Dunării, orchestrație Sergiu Sarchizov
Orchestra Națională Radio, Corul Academic și Corul de Copii Radio, dirijor Iosif Conta
 
luni 8.10.2018Johann Strauss fiul - uvertura operetei Liliacul
Orchestra Națională Radio, dirijor Tiberiu Soare
marți 9.10.2018Mircea Chiriac - Serenada pentru vioară și pian
Alexandru Tomescu și Angela Drăghicescu
 
miercuri 10.10.2018Pablo de Sarasate - Romanța andaluză op.22 nr.1 pentru vioară și orchestră
Cristina Anghelescu și Orchestra Națională Radio, dirijor Ludovic Bacs
joi 11.10.2018Ion Vidu - Răsunetul Ardealului
Corul Academic Radio, dirijor Aurel Grigoraș, solistă Florica Toma
 
vineri 12.10.2018Eugen Doga - Valsul din muzica filmului 'Gingașa și tandra mea fiară'
Orchestra de Tineret România - Moldova, dirijor Cristian Mandeal
sâmbătă 13.10.2018Grigoraș Dinicu - Hora staccato
Orchestra Română de Tineret, dirijor Cristian Mandeal
 
duminică 14.10.2018Joseph Haydn - Serenada din Cvartetul op.3 nr.5 în Fa major
Orchestra de Cameră Radio, dirijor Horia Andreescu
luni 15.10.2018Nicolae Kirkulescu – Moment muzical pentru pian și orchestră

Dan Grigore și Orchestra Națională Radio, dirijor Iosif Conta

 
marți 16.10.2018Ludwig van Beethoven - partea a III-a din Concertul nr.3 pentru pian și orchestră
Mihaela Ursuleasa, Orchestra de Cameră Radio, dirijor Horia Andreescu
miercuri 17.10.2018Paul Constantinescu - Olteneasca
Orchestra Națională Radio, dirijor George Georgescu
 
joi 18.10.2018George Enescu: Lăutarul din Suita 'Impresii din copilărie'
Alexandru Tomescu - vioară
vineri 19.10.2018Georges Bizet - Farandole din Suita a II-a Arleziana
Orchestra Română de Tineret, dirijor Cristian Mandeal
 
sâmbătă 20.10.2018Gheorghe Danga - Sârba pe loc
Corul de Copii Radio, dirijoare Eugenia Văcărescu-Necula
duminică 21.10.2018Constantin Dimitrescu - Dans țărănesc op.15
Orchestra Națională Radio, dirijor Paul Popescu
 
luni 22.10.2018Tiberiu Brediceanu - Patru dansuri simfonice
Orchestra Filarmonicii George Enescu, dirijor Mihai Brediceanu
marți 23.10.2018Edward Elgar - Marșul de pompă și circumstanță nr.1
Corul Filarmonicii George Enescu, Camerata Regală, dirijor Horia Andreescu
 
miercuri 24.10.2018Paul Constantinescu - La mijloc de codru des pe versuri de Mihai Eminescu
Corul Academic Radio, dirijor Dan Mihai Goia, Carmen Săndulescu - pian
joi 25.10.2018Piotr Ilici Ceaikovski - Vals din Serenada op.48 în Do major pentru orchestră de coarde
Orchestra de Cameră Radio, dirijor Gabriel Bebeșelea
 
vineri 26.10.2018Ludwig van Beethoven - partea a III-a din Simfonia a VII-a op.92 în La major

Orchestra Națională Radio, dirijor Cristian Măcelaru

sâmbătă 27.10.2018Marțian Negrea - Isbuc din Suita 'Prin Munții Apuseni'
Orchestra Națională Radio, dirijor Petre Bocotan
 
duminică 28.10.2018Georg Friedrich Handel - Sosirea reginei din Saba din oratoriul Solomon
Symphactory Orchestra, dirijor Tiberiu Soare
luni 29.10.2018Ciprian Porumbescu - Balada pentru vioară și pian
Răzvan Stoica și Andreea Stoica
 
marți 30.10.2018Theodor Rogalski - Trei dansuri românești
Orchestra Română de Tineret, dirijor Cristian Mandeal
miercuri 31.10.2018George Enescu - Rapsodia Română op.11 nr.2 în Re major
Orchestra Română de Tineret, dirijor Cristian Mandeal