ACUM:
10.00
Grădina de... sunete
Marea muzică, dincolo de cuvinte: într-o grădină paradisiacă.
Urmează: 11.55 Promo Informații despre evenimentele partenerilor noștri.
Apoi: 11.59 Promo RRM Detalii despre cele mai interesante emisiuni ale zilei.

Agenda de concert Înapoi

Teatrului Național de Operă și Balet 'Oleg Danovski' susține tradiționalul turneu în Germania

Bookmark and Share
Publicat: luni, 2 Decembrie 2019 , ora 14.06

În perioada 23 noiembrie - 30 decembrie 2019, compania de balet a Teatrului Național de Operă și Balet "Oleg Danovski" susține tradiționalul turneu în Germania (primul turneu a avut loc în anul 1980). În cadrul acestuia vor fi prezentate trei titluri din repertoriul actual, "Frumoasa și Bestia", "Lacul Lebedelor" și "Crăiasa Zăpezii". Astfel, vor avea loc 31 de spectacole (4 reprezentații de "Lacul Lebedelor", 3 reprezentații de "Crăiasa Zăpezii" și 24 reprezentații de "Frumoasa și Bestia"), ce vor fi susținute în 27 de orașe (25 orașe din Germania, 1 din Austria și 1 din Luxemburg).

Până acum, au fost prezentate 8 spectacole din cele 31.

DESPRE SPECTACOLE

Frumoasa și Bestia

  • Premiera TNOB "Oleg Danovski" - 10 iunie 2018
  • Muzica P.I. Ceaikovski
  • Libretul - HORAȚIU CHERECHEȘ după GABRIELLE - SUZANNE BARBOT DE VILLENEUVE
  • Regia, Coregrafia și Light-design - HORAȚIU CHERECHEȘ
  • Scenografia - NATALIA KORNILOVA
  • Asistent coregrafie - MONICA CHERECHEȘ
  • Regia tehnică - GELU RÂPĂ
  • Asistent regie - NICOLETA ONAȘ

Crăiasa Zăpezii

  • Premiera TNOB Oleg Danovski - 25 iunie 2016
  • Regia și coregrafia HORAȚIU CHERECHEȘ
  • Scenografia NATALIA KORNILOVA
  • Libret HORAȚIU CHERECHEȘ după povestea lui H. CR. ANDERSON și colaj muzical J.SIBELIUS, E. GRIEG
  • Asistent coregrafie MONICA CHERECHEȘ
  • Aranjament muzical HORAȚIU CHERECHEȘ
  • Regia tehnică GELU RÂPĂ
  • Premii obținuteGALA PREMIILOR OPERELOR NAȚIONALE (ediția a IV-a) - Premiul pentru "Cel mai bun coregraf" - Horațiu Cherecheș, pentru coregrafia spectacolelor "Crăiasa Zăpezii" de Jean Sibelius și Edvard Grieg și "Enesciana"GALA PREMIILOR OPERELOR NAȚIONALE (ediția a IV-a) - Premiul pentru "Cel mai bun spectacol de balet" - "Crăiasa Zăpezii" de Jean Sibelius și Edvard Grieg, coregrafia Horațiu CherecheșGALA PREMIILOR OPERELOR NAȚIONALE (ediția a IV-a) - Premiul pentru "Cel mai bun decor - Natalia Kornilova, pentru concepția decorului din spectacolului "Crăiasa Zăpezii" de J. Sibelius și Edvard Grieg

Lacul Lebedelor

  • Premiera TNOB Oleg Danovski - 19 noiembrie 2011
  • Muzica P.I Ceaikovski
  • Coregrafia MIHAI BABUȘKA după L. IVANOV - M. PETIPA
  • Scenografia ADRIANA URMUZESCU
  • Asistent coregrafie MONICA CHERECHEȘ

PROGRAMUL TURNEULUI

1. Sâmbătă, 23 noiembrie - St. Ingbert - Frumoasa și Bestia

2. Duminică, 24 noiembrie - Minden - Lacul Lebedelor

3. Marți, 26 noiembrie - Neuburg - Lacul Lebedelor

4. Miercuri, 27 noiembrie - Neuburg - Lacul Lebedelor

5. Joi, 28 noiembrie- Amstetten (Austria) - Frumoasa și Bestia

6. Vineri, 29 noiembrie - Taufkirchen - Frumoasa și Bestia

7. Sâmbătă, 30 noiembrie - Hanau - Frumoasa și Bestia

8. Duminică, 1 decembrie - Zweibrucken - Crăiasa Zăpezii

9. Marți, 3 decembrie - Tubingen - Frumoasa și Bestia

10. Miercuri, 4 decembrie - Bad Homburg - Frumoasa și Bestia

11. Joi, 5 decembrie - Bad Homburg - Frumoasa și Bestia

12. Vineri, 6 decembrie - Ratingen -Frumoasa și Bestia

13. Sâmbătă, 7 decembrie - Echternach (Luxemburg) - Frumoasa și Bestia

14. Duminică, 8 decembrie - Quakenbruck - Frumoasa și Bestia

15. Marți, 10 decembrie - Iserlohn - Frumoasa și Bestia

16. Miercuri, 11 decembrie - Amberg - Frumoasa și Bestia

17. Joi, 12 decembrie - Amberg - Frumoasa și Bestia

18. Vineri, 13 decembrie - Selb - Frumoasa și Bestia

19. Sâmbătă, 14 decembrie - Germersheim - Crăiasa Zăpezii

20. Duminică, 15 decembrie - Rosenheim - Frumoasa și Bestia

21. Marți, 17 decembrie - Konigstein - Lacul Lebedelor

22. Miercuri, 18 decembrie - Witten - Frumoasa și Bestia

23. Joi, 19 decembrie - Lunen - Frumoasa și Bestia

24. Vineri, 20 decembrie - Neuwied - Frumoasa și Bestia

25. Sâmbătă, 21 decembrie - Emden - Frumoasa și Bestia

26. Miercuri, 25 decembrie - Freudenstadt - Frumoasa și Bestia

27. Joi, 26 decembrie - Balingen - Frumoasa și Bestia

28. Vineri, 27 decembrie - Troisdorf - Crăiasa Zăpezii

29. Sâmbătă, 28 decembrie - Schweinfurt - Frumoasa și Bestia

30. Duminică, 29 decembrie - Schweinfurt - Frumoasa și Bestia

31. Luni, 30 decembrie - Wolfsburg - Frumoasa și Bestia