ACUM:
1.00
Notturno
produs de BBC, preluat prin Uniunea Europeană de Radio
Urmează: 7.00 Musica viva Matinalul altfel, marca Radio România Muzical.
Apoi: 9.55 Promo Informații despre evenimentele Radio România Muzical și ale partenerilor noștri.

Agenda de concert Înapoi

Semifinaliștii Cluj International Music Competition 2019

Bookmark and Share
Publicat: miercuri, 10 Iulie 2019 , ora 12.46

În seara zilei de 9 iulie juriul concursului Cluj International Music Competition a anunțat pe scena sălii studio a Academiei de Muzică "Gheorghe Dima", concurenții intrați în Semifinală. Misiunea de a alege pe cei mai buni interpreți a fost cu atât mai grea cu cât au avut de ales dintr-un număr impresionant de participanți. La secțiunea flaut au mers mai departe 17 concurenți, iar la secțiunea clarinet 19 vor cânta în semifinală.

Flaut:

Kata Scheuring (Ungaria), Dorotea Senica (Slovenia), Yidi Song (China), Antonina Styczeń (Polonia), Mila Tsankova (Bulgaria), Alberto Acuña Almela (Spania), Federico Altare (Italia), Louise Anne Bourgeois (Franța), Mario Bruno (Italia/Germania), Ludovico Degli Innocenti (Italia/Germania), Filippo Maria Del Noce (Italia), Heewon Han (Coreea de Sud/Austria), Yaejin Lee (Coreea de Sud/Germania), Chia-Wen Ou (Taiwan), Claudia Pană (România/Elveția), Julie Andrée Romestant (Franța/Germania), Songyoon Ryoo (Coreea de Sud/Olanda).

Clarinet:

Oliver Shermacher (Australia), Oleg Solomakhin (Rusia), Gervasio Gaston Tarragona Valli (Uruguay), Pablo Tirado Villaescusa (Spania), Vincent Pierre Fernand Zamboni (Franța) , Aurelian Băcan (România), Michele Carrara (Italia), Benjamin Romain Christ (Franța), Joё Christian Christophe (Franța), Alberto Culmone (Italia), Radu Ioan Greluș (România), José Luis Inglés Martínez (Grecia), Georgios Karagkounis (Grecia), Minchan Kim (Coreea de Sud/Franța), Nikita Kornyushin (Rusia/Elveția), Federico Martinello (Italia), Francesco Petri (Italia), Paolo Poma (Italia), Aristides Ariel Porto García (Cuba/Germania).

Pianiști oficiali ai concursului:

Flaut: Octavia Răceu, Daniela Petran, Christophe Alvarez

Clarinet: Cristina Mureșan, Cristina Toader, Bernadette Czumbil

Compozitori din semifinală: G. Enescu, J. Brahms, G. Rossini, R. Schumann, C.M. von Weber, S. Prokofiev, A. Jolivet, F. Martin, H. Dutilleux, F. Poulenc

Semifinala poate fi urmărită vineri, 12 iulie, începând cu ora 9 în sălile concursului din Cluj-Napoca sau online:

Flaut: https://livestream.com/Romania-Live-Events/Flute

Clarinet: https://livestream.com/Romania-Live-Events/Clarinet