ACUM:
21.00
Scena europeană
Înregistrări sau concerte în direct.
Urmează: 23.30 Sunete contemporane Creații contemporane românești
Apoi: 0.00 Adagietto În inima nopții, sonorități aduse din inima nopții...

Arhivă : Agenda de concert Înapoi

Concertele Filarmonicii George Enescu

Bookmark and Share
Publicat: joi, 15 Mai 2014 , ora 13.03

Aici puteți consulta programul concertelor Filarmonicii George Enescu din perioada 14-20 mai 2014.

Joi, 15 și vineri, 16 mai, ora 19:00, Sala Mare

Orchestra simfonică a Filarmonicii "George Enescu"
Dirijor: HORIA ANDREESCU
Solist: MICHEL ROLL

Program:

  • Wolfgang Amadeus Mozart - Uvertura operei Flautul fermecat

  • Wolfgang Amadeus Mozart - Concertul nr. 22, în mi bemol major, pentru pian și orchestră, KV 482

  • Ludwig van Beethoven - Simfonia nr. 3, în mi bemol major, op. 55, Eroica

Sâmbătă, 17 mai, ora 19:00, Sala Mare

Recital de orgă la patru mâini
DAN RACOVEANU
FERNANDA ROMILA

Program:

  • Lebrecht Baumert - Sonata în sol minor, op. 50
  • Wolfgang Amadeus Mozart - Fantezia în fa minor, KV 594

  • Adolf Friedrich Hesse - Fantezia în do minor, op. 35
  • Christian Gottlob Höpner - Coralul "Acum au amuțit pădurile sub umbra nopții", op. 19, nr. 1

  • Jeremias Nikolaus Wilhelm Kühne - Fantezia în fa minor, op. 48
  • Christian Gottlob Höpner - Coralul "Tatăl nostru", op. 19, nr. 4

  • Adolf Friedrich Hesse - Fantezia în re minor, op. 87
  • Wolfgang Amadeus Mozart - Fantezia în fa minor, KV 608

  • Christian Gottlob Höpner - Coralul "Ah, Doamne, câtă suferință trebuie să îndur în aceste clipe", op. 19, nr. 3

  • Felix Mendelssohn-Barholdy - Uvertura "Visul unei nopți de vară", op. 21 (transcr. Dan Racoveanu)


Sâmbătă, 17 mai, ora 19:00, Sala Mică

Recital de pian
LIDIA CIUBUC

Program:

  • Gheorghe Neaga - Doina
  • Ghenadie Ciobanu - Capriccio
  • Lidia Ciubuc - Corolles
  • Frédéric Chopin - Grand valse brillante, op. 18

  • George Enescu - Rapsodia română nr. 1, op.11
  • Franz Liszt - Rapsodia română

Duminică, 18 mai, ora 11:00, Sala Mare

Concertul absolvenților Colegiului Național de Muzică "George Enescu"
Orchestra Colegiului Național de Muzică "George Enescu"

Dirijor: GHEORGHE ILIUȚĂ

Program:

  • Antonio Vivaldi - Concertul în do major pentru două flaute și orchestră
    Soliste: Isabella Matei, Ana Maria Tomoșescu

  • Antonio Vivaldi - Concertul în si minor pentru patru viori și orchestră
    Soliști: Aron Cavassi, Iulia Adriana Cazacu, Ana Maria Limban, Raul Stănulescu

  • Johann Sebastian Bach - Concertul nr. 5, în fa minor, pentru pian și orchestră
    Solistă: Irina Neacșu
  • Carl Stamitz - Concertul în re major pentru violă și orchestră, partea 1
    Solistă: Irina Fârtat
  • Wolfgang Amadeus Mozart - Concertul nr. 1, în sol major, pentru flaut și orchestră, partea 1
    Solistă: Alexandra Ioana Ghioc
  • Ludwig van Beethoven - Concertul nr. 1, în do major, pentru pian și orchestră, partea 1
    Solistă: Andra Mărgineanu
  • Ludwig van Beethoven - Concertul nr. 3, în do minor, pentru pian și orchestră, partea 1
    Solist: Nicon Mladin
  • Ney Rosauro - Concert pentru marimbafon și orchestră, părțile 1 și 4
    Solist: George Iacob
  • Pablo Sarasate - Melodii lăutărești
    Solistă: Iulia Adriana Cazacu
  • Johann Strauss-fiul - Aria Adelei din opereta Liliacul
    Solistă: Andreea Carmen
  • Marin Franz Waxman - Fantezia Carmen pentru vioară și orchestră
    Solist: Aron Cavassi

Duminică, 18 mai, ora 19:00, Sala Mare

Bijuterii muzicale
ILINCA DUMITRESCU - pian
Invitat special: VASILE MACOVEI - fagot
- concert aniversar 60 -

Program:

  • Domenico Scarlatti
    - Sonata în do major, K 200
    - Sonata în si bemol major, K 551
    - Sonata în re minor, K 141 (Toccata)
    - Sonata în re major, K 492
  • Wolfgang Amadeus Mozart - Fantezia în re minor, KV 397

  • Ludwig van Beethoven - Bagatela "Für Elise"
  • Frédéric Chopin
    - Mazurca în fa diez minor, op. 64, nr. 2
    - Mazurca în la minor, op. 67, nr. 4
    - Vals în do diez minor, op. 64, nr. 2
    - Fantaisie-Impromptu, op. 66
    - Largo din Sonata în sol minor, op. 65
    (transcr. Vasile Macovei)
  • Camille Saint-Saens - Lebăda din Suita Carnavalul animalelor (transcr. pentru fagot și pian)

  • Robert Schumann - Arabesca, op. 18
  • Ciprian Porumbescu
    - Dorul (transcr. pentru fagot și pian)
    - Nocturna nr. 2 (Souvenir de Nervi)
  • George Enescu - Melodie și Carillon nocturne din Suita nr. 3, op. 18

  • Marcel Mihalovici - Novelette pentru fagot și pian
  • Doru Popovici - Frescă bizantină pentru fagot solo, op. 136

  • Olivier Messiaen - Le merle noir
  • Ion Dumitrescu - Cinci cântece aromânești (transcr. pentru fagot și pian de Vasile Macovei)

  • Paul Constantinescu - Toccata (Joc dobrogean)

Duminică, 18 mai, ora 19:00, Sala Mică

Cvintetul AEROS
ȘTEFAN DIACONU - flaut
CRISTINA CINCAN - oboi
ALEX AVRAMOVICI - clarinet
ANDI ANDRIEȘ - corn
MANUELA GHIȚĂ - fagot

Program:

György Ligeti, Franz Danzi, Herman Stein, Nicolae Buicliu, Bela Bartok


Marți, 20 mai 2014, ora 19:00, Sala Mică

Stagiunea de marți seara
FRANCESCO IONAȘCU - vioară
AURELIA VIȘOVAN - pian

Program:

Serghei Prokofiev, A.Pop, César Franck

Coproducător: Radio România Muzical


Biletele se pot cumpăra de la Casa de bilete a Ateneului Român, str. Esarcu nr. 5.
Program: marți - vineri: 12.00 - 19.00; sambătă - duminică: 16:00 - 19:00 (când sunt programate concerte). Telefon: 021.315.68.75

Se pot face rezervări și pe site-ul www.fge.org.ro