ACUM:
21.00
Scena europeană
Înregistrări sau concerte în direct.
Urmează: 23.30 Sunete contemporane Creații contemporane românești
Apoi: 0.00 Adagietto În inima nopții, sonorități aduse din inima nopții...

Arhivă : Agenda de concert Înapoi

Concertele Filarmonicii George Enescu

Bookmark and Share
Publicat: miercuri, 30 Aprilie 2014 , ora 14.12
Joi, 1 și vineri, 2 mai, ora 19:00, Sala Mare

Orchestra simfonică și Corul Filarmonicii "George Enescu"
Dirijor: URS SCHNEIDER
Solist: HORIA MAXIM

Program:

Edvard Grieg - Concertul în la minor pentru pian și orchestră, op. 16

Franz Schubert - Missa nr. 6, în mi bemol major, D 950

Dirijorul corului: IOSIF ION PRUNNER

Sâmbătă, 3 mai, ora 19:00, Sala Mică

Cântec de cuvinte
- spectacol de muzică și versuri -
CORNELIA PETROIU - violă
ALMA NICOLE BOIANGIU - recitare, chitară

Program:
Cornelia Petroiu, Boudewijn Bouckinx, Claude Aveline, Iulia Cibișescu-Duran
Marin Sorescu
- Foaie verde
Laura Ana Mânzat - Peregrinări
Șerban Nichifor - Curriculum vitae, pentru violă
Virgil Carianopol - Prea târziu
Alma Nicole Boiangiu - Rabbit Hole p.a.a.
Carmen Petra-Basacopol - Meditație, op.133, nr.1, pentru violă
Ana Blandiana - Termometru
Iancu Dumitrescu - Movemur III, pentru violă
George Tomozei - Lamento
Adrian Enescu - Breakfast, pe versuri de Jacques Prévert

Duminică, 4 mai, ora 19:00, Sala Mare

AURELIAN OCTAV-POPA - clarinet
VERONA MAIER - pian

Program:

Partea I - clarinet solo

Johann Sebastian Bach - Fantasia, Allemanda, Partita

Henry Purcell- Prelude, Hornpipe

Jean-Philippe Rameau- Tambourin, La poule

Olivier Messiaen - Hymne de passereaux au lever du jour, Subtilité des corps glorieux, Abîme des oiseaux

Violeta Dinescu- Sieben Rosen

Aurelian Octav-Popa - Partita enesciană (adaptare)

Partea a II-a - clarinet și pian

Johannes Brahms- Allegro appassionato, Appassionato ma non troppo allegro

Carl Maria von Weber - Rondo

Nikolai Rimski-Korsakov - Cântecul oaspetelui indian

Maurice Ravel - Habanera

Francis Poulenc- Sonata

Darius Milhaud- Brazileira

Duminică, 4 mai, ora 19:00, Sala Mică

- dedicat Zilei Mamei -

LIVIU AILINCĂI - vioară
ADRIANA MAIER - pian
ALINA TOMA - vioară
MARIAN MOVILEANU - violă
ANDREI CAVASSI - violoncel
ALEXANDRINA VIZITIU - mezzosoprană
ANDREI PLEȘCA - tenor

Theodor Grigoriu, Pietro Mascagni, Georg Friedrich Händel, Manuel de Falla Jota,
Giuseppe Verdi, Claude Debussy, Frédéric Chopin/Pablo Sarasate,
Gabriel Fauré Jules Massenet, Claude Debussy, Franz Schubert, Edward Elgar,
Giuseppe Verdi Francisco Cilea, Camille Saint-Saens, Aleksandr Borodin, Astor Piazzolla

Marți, 6 mai, ora 19:00, Sala Mică

Stagiunea de marți seara

MIHAI ANDREI RADU - vioară
OLGA BABAGIAN - pian

Program:

Giuseppe Tartini, Niccolo Paganini, Johann Sebastian Bach, Paul Constantinescu,
Piotr Ilici Ceaikovski, Dumitru Capoianu

Coproducător: Radio România Muzical

Biletele se pot cumpăra de la Casa de bilete a Ateneului Român, str. Esarcu nr. 5.
Program: marți - vineri: 12.00 - 19.00; sambătă - duminică: 16:00 - 19:00 (când sunt programate concerte). Telefon: 021.315.68.75

Se pot face rezervări și pe site-ul www.fge.org.ro