ACUM:
21.00
Scena europeană
Înregistrări sau concerte în direct.
Urmează: 23.30 Sunete contemporane Incursiune în lumea muzicii contemporane românești.
Apoi: 0.00 Adagietto În inima nopții, sonorități aduse din inima nopții...

Arhivă : Agenda de concert Înapoi

Concertele Filarmonicii George Enescu

Bookmark and Share
Publicat: marți, 1 Aprilie 2014 , ora 16.00

Aici puteți consulta concertele Filarmonicii George Enescu din perioada 2 - 9 aprilie.

Miercuri, 2 aprilie, ora 19:00, Sala Mare

Turneul național Playlist
MATEI IOACHIMESCU - flaut
HORIA MAXIM - pian

Program:

  • Johann Sebastian Bach - Sonata în mi bemol major, BWV 1031
  • Enrique Granados - Dans spaniol nr. 5
  • Maurice Ravel - Piesă în formă de habaneră
  • Cécile Chaminade - Concertino
  • Claude Debussy - Preludiu la după-amiaza unui faun
  • Benjamin Godard - Suită, op. 116
  • Piotr Ilici Ceaikovski - Aria lui Lenski din opera "Evgheni Oneghin"
  • Georges Bizet/ François Borne - Fantezie briliantă pe teme din opera "Carmen"

Miercuri, 2 aprilie, ora 19:00, Sala Mică

BENIAMIN CHIRCĂ - violoncel

Program:

  • Johann Sebastian Bach - Allemande și Courante din Suita nr. 3, în do major, pentru violoncel solo, BWV 1009
  • Paul Constantinescu - Cântec vechi
  • David Popper - Poloneza de concert în re minor, op. 14

IONUȚ CIBOTARIU - pian

Program:

  • Franz Liszt - Sonata în si minor
  • George Enescu - Pavana din Suita op.10 in Re major

IERONIM GUGU

Program:

  • Constantin Silvestri - Piesa de concert nr. 3
  • Robert Schumann - Kreisleriana op.16

Recital organizat în colaborare cu Fundația Remember Enescu


Vineri, 4 și sâmbătă, 5 aprilie, ora 19:00, Sala Mare

Orchestra simfonică a Filarmonicii "George Enescu"
Dirijor: GERD SCHALLER
Solist: VINICIU MOROIANU

Program:

Johannes Brahms

  • Concertul nr. 2, în si bemol major, pentru pian și orchestră, op. 83
  • Simfonia nr. 1, în do minor, op. 68

Marți, 8 aprilie, ora 19:00, Sala Mare

NICOLAE MAXIM - flaut
FELICIA GRECIUC - oboi
LAURENȚIU DARIE - fagot
ANNA MIRESCU - soprană
MIRUNA VIDICAN - harpă

Program:

  • Joseph Haydn - Trio londonez nr. 1, în do major, Hob. IV: 1
  • Jean Baptiste Loeillet - Trio nr. 16
  • Georg Philipp Telemann - Triosonată în do minor
  • Hector Berlioz - Copilăria lui Christos
  • Violeta Dinescu - Hore de flori pe versuri de Magda Isanos p.a.
  • Doru Popovici - Sus pe versuri de Lucian Blaga
  • Bertold Hummel - Trio, op. 60 p.a.

Prezintă: PETRE CODREANU


Marți, 8 aprilie, ora 19:00, Sala Mică

Recital de violoncel
ELLA BOKOR
MIRCEA MARIAN

Program:

  • Reinhold Glière - Duete pentru violoncel, op. 53
  • David Popper - Selecții din Suita op. 16
  • Giovanni Sollima - Violoncelles, vibrez!

Invitați: Membri ai orchestrei Violoncellissimo

Coproducător: Radio România Muzical


Miercuri, 9 aprilie, 19:00, Sala Mică

Recital de pian la patru mâini
ADINA COCÂRGEANU
JAN DARREL JENSEN

Program:

  • Wolfgang Amadeus Mozart - Sonata în re major, KV 381
  • Richard Wagner - Poloneză în re major
  • Anton Arenski - Kuckuck
  • Max Reger - Vals
  • Gabriel Fauré - Suita Dolly
  • Johannes Brahms - Dans ungar nr. 12 în re minor
  • Johannes Brahms - Dans ungar nr. 21 în mi minor
  • Antonin Dvorak - Dans slav Nr. 11, în fa major, op. 72
  • Erik Satie - La Belle Excentrique

Eveniment organizat în colaborare cu UNIMIR-Uniunea Muzicienilor Interpreți din România


Biletele se pot cumpăra de la Casa de bilete a Ateneului Român, str. Esarcu nr. 5.
Program: marți - vineri: 12.00 - 19.00; sambătă - duminică: 16:00 - 19:00 (când sunt programate concerte). Telefon: 021.315.68.75

Se pot face rezervări și pe site-ul www.fge.org.ro