Arhivă : Agenda de concert Înapoi
Săptămâna 18 - 24 noiembrie 2019 la Filarmonica 'George Enescu'
Marți, 19 noiembrie, ora 19, Ateneul Român, Sala mică
Stagiunea de marți seara. Recital cameral
Duo MolTo
Tomasz Máté - violoncel
Moldoványi András - pian
Program
- Johann Sebastian Bach - Sonata în sol major pentru viola da gamba, BWV 1027
- Zoltan Kodály - Sonatină
- Zoltan Kodály - Rondo maghiar
- Johannes Brahms - Sonata nr. 1, în mi minor, pentru pian și violoncel, op. 38
Recital realizat în colaborare cu: Academia Liszt din Budapesta și Institutul Balassi/Institutul Maghiar din București
Joi 21 și vineri, 22 noiembrie ora 19, Ateneul Român
Concert simfonic
Orchestra simfonică a Filarmonicii "George Enescu"
Dirijor
Horia Andreescu
Soliști
Jakob Reuven
Daniel Ciobanu
Program
- Felix Mendelssohn - Concert în re minor pentru mandolină, pian și orchestră
- Gustav Mahler - Simfonia nr. 1, în re major
Sâmbătă, 23 noiembrie, orele 10 și 12.30, Ateneul Român
Clasic e fantastic. Cum să înțelegem muzica și baletul (10)
Frumoasa din pădurea adormită
de Piotr Ilici Ceaikovski
Prințesa Aurora - Carmen Pândaru
Prințul Désiré - David Duțu
Zâna Liliacului - Catinca Zamfirescu
Zâna Carabosse - Corina Lupescu
Zâna Candorii - Ruxandra Necula
Zâna Făinii - Gabriela Durleci
Zâna Firimiturilor - Roxana Moroșanu/ Marina Stanciu
Zâna Canarului - Maria Rogojan
Zâna Vigorii - Ariana Obreașcu
Regele - Daniel Teodorescu
Regina - Elena Gogulescu
Maestrul de ceremonii - Andrada Istratie
Suita Carabosse - Iulia Urseanu, Mădălina Ion, Clara Negrilă, Codruța Greceanu, Andreea Pandele, Dara Rozner, Daria Cristea, Sofia Negreu, Raluca Măcăsoi
Dansează: elevii Liceului de Coregrafie "Floria Capsali", clasele X, XI, XII
Regia și coregrafia: Mihaela Țigănuș Vasilovici
Asistent regie: Cristina Mitu
Comentează: Cristina Sârbu
Sâmbătă, 23 noiembrie, ora 19, Ateneul Român
Recital cameral
Alexander Scherbakov - vioară
Mădălina Slav - pian
Program
- Maria Theresia von Paradis - Siciliană
- Theodor Fröhlich - Andante și Menuet
- Piotr Ilici Ceaikovski/Leopold Auer
Aria lui Lenski
Melodie - Riccardo Drigo/Leopold Auer - Serenadă
- Fritz Kreisler
Tobă chinezească
Vechi refren
Aucassin & Nicolette
Sincopare
Marșul soldățeilor de plumb - Pablo de Sarasate - Zapateado
- Robert Schumann/Leopold Auer - Pasărea-profet
- Lili Boulanger - Nocturnă
- Manuel Ponce/Jasha Heifetz - Estrellita
- Claude Debussy
Fata cu părul de in
Clar de lună - Alexander Glazunov/Leopold Auer - Meditație
- Serghei Rahmaninov/Fritz Kreisler - Margarete
- Clarence Cameron White/Fritz Kreisler - Cântec (Nobody knows de trouble I've seen)
- Ede Poldini/Fritz Kreisler - Păpușă valsând
Biletele se pot procura de la Casa de Bilete a Ateneului Român.
Program: Marți - Vineri 12:00 - 19:00. Plata doar în numerar.
Telefon: 021.315.68.75
Pentru rezervari accesati site-ul www.fge.org.ro