ACUM:
1.00
Notturno
produs de BBC, preluat prin Uniunea Europeană de Radio
Urmează: 7.00 Musica viva Matinalul altfel marca Radio România Muzical.
Apoi: 9.55 Promo Informații despre evenimentele Radio România Muzical și ale partenerilor noștri.

Piese muzicale (ediția martie 2020)


duminică 1.03.2020Astor Piazzolla - Primăvara din Anotimpurile la Buenos Aires
Richard Galliano - acordeon, Orchestra de Cameră Radio, dirijor Gabriel Bebeșelea
 
luni 2.03.2020George Enescu - Sarabanda din Suita nr. 2 op. 10 pentru pian
Cadmiel Boțac
marți 3.03.2020Tomaso Albinoni - Adagio
Ansamblul Violoncellissimo
 
miercuri 4.03.2020Piotr Ilici Ceaikovski - partea a IV-a din Simfonia nr. 4 op. 36 în fa minor
Orchestra Națională Radio, dirijor Christian Badea
joi 5.03.2020Antonin Dvorak - Dans slav op. 46 nr. 8
Orchestra Română de Tineret, dirijor Cristian Mandeal
 
vineri 6.03.2020Astor Piazzolla - Vuelvo al sur
Răzvan Stoica - vioară, Andreea Stoica - pian, Kamerata Stradivarius
sâmbătă 7.03.2020Gioachino Rossini - Uvertura operei Bărbierul din Sevilla
Orchestra Română de Tineret, dirijor Cristian Mandeal
 
duminică 8.03.2020Astor Piazzolla - Oblivion
Iulian Ochescu - pian, Ansamblul Violoncellissimo
luni 9.03.2020Georg Friedrich Handel - uvertura operei Alessandro
Orchestra barocă a Uniunii Europene, dirijor Lars Ulrik Mortensen
 
marți 10.03.2020Joseph Haydn - Rondo din Sonata nr. 58 pentru pian
Eva Garet
miercuri 11.03.2020Jules Massenet - Meditație din opera Thais
Alexandru Tomescu - vioară, Delphine Benhamou - harpă
 
joi 12.03.2020Theodor Rogalski - Horă din Muntenia
Orchestra Română de Tineret, dirijor Cristian Mandeal
vineri 13.03.2020Dmitri Șostakovici - Vals și Polca din 5 piese pentru două viori și pian
Liviu Prunaru, Gabriel Croitoru, Horia Mihail
 
sâmbătă 14.03.2020Johann Strauss fiul - Valsul imperial
Orchestra Română de Tineret, dirijor Cristian Mandeal
duminică 15.03.2020Piotr Ilici Ceaikovski - partea a III-a din Simfonia a V-a op. 64 în mi minor
Orchestra Națională Radio, dirijor Yuri Botnari
 
luni 16.03.2020Felix Mendelssohn - Scherzo din muzica de scenă 'Visul unei nopți de vară', în transcripție pentru flaut și pian
Matei Ioachimescu - flaut, Mara Dobrescu - pian
marți 17.03.2020Antonin Dvorak - partea 3 din Concertul op. 104 în si minor pentru violoncel și orchestră
Răzvan Suma, Orchestra Națională Radio, dirijor Jin Wang
 
miercuri 18.03.2020Francisco Tarrega - Amintiri din Alhambra
Ana Vidovic - chitară
joi 19.03.2020Johannes Brahms - Dans ungar nr. 17 pentru vioară și pian
Liviu Prunaru - vioară și Horia Mihail - pian
 
vineri 20.03.2020Wolfgang Amadeus Mozart - partea VII-a din Serenada nr. 10 în Si bemol major
Orchestra de Cameră Radio, dirijor David Crescenzi
sâmbătă 21.03.2020Fritz Kreisler - Suferința dragostei și Tamburina chinezească

Ștefan Horvath - vioară și Horia Mihail - pian

Gabriel Croitoru - vioară și Horia Mihail - pian
 
duminică 22.03.2020Serghei Rahmaninov - partea a III-a din Concertul nr. 2 op. 18 în do minor pentru pian și orchestră
Elena Mechetina, Orchestra Națională Radio, dirijor Christian Badea
luni 23.03.2020Frederic Chopin - Nocturna op. 27 nr. 1
Nelson Goerner - pian
 
marți 24.03.2020Gustav Mahler - partea a II-a din Simfonia I în Re major
Orchestra Română de Tineret, dirijor Cristian Mandeal
miercuri 25.03.2020Ciprian Porumbescu - Balada pentru vioară și pian
Remus Azoiței și Eduard Stan
 
joi 26.03.2020Tomaso Albinoni - Concertul op. 9 nr. 3 pentru două oboaie și orchestră
Orchestra barocă a Uniunii Europene, dirijor Lars Ulrik Mortensen
vineri 27.03.2020Piotr Ilici Ceaikovski - partea 2, Vals, din Serenada op. 48 în Do major pentru orchestră de coarde
Romanian Chamber Orchestra, dirijor Cristian Măcelaru
 
sâmbătă 28.03.2020Aleksandr Borodin - Dansurile polovțiene din opera Cneazul Igor
Orchestra Română de Tineret, dirijor Cristian Mandeal
duminică 29.03.2020Max Bruch - partea 3 din Concertul nr. 1 op. 26 în sol minor pentru vioară și orchestră
Ioana Cristina Goicea, Orchestra Națională Radio, dirijor Nayden Todorov
 
luni 30.03.2020Nikolai Rimski Korsakov - Zborul cărăbușului
Orchestra Națională de Tineret a Germaniei, dirijor Patrick Lange
marți 31.03.2020Gabriel Faure - Libera me din Requiemul op. 48
Cristian Hodoca - bariton, Corul Academic Radio, Orchestra Națională Radio, dirijor Alain Paris