ACUM:
18.55
Beethoven - 250 ani de nemurire

Urmează: 19.55 Jazzy hour cu Berti Barbera Berti Barbera vă aduce albumul săptămânii.
Apoi: 20.55 Scena europeană Înregistrări sau concerte în direct.

Arhiva Piese muzicale (editia octombrie 2014)


miercuri 1.10.2014Johann Sebastian Bach - partea 2 din Concertul BMW 1060 în do minor pentru oboi, vioară și orchestră
Lisa Batiashvili, Francois Leleux, Orchestra de Cameră a Radiodifuziunii Bavareze, dirijor Radoslaw Szulc
 
joi 2.10.2014Serghei Rahmaninov - Vocaliza op.34 nr.14
organistul Cameron Carpenter
vineri 3.10.2014George Enescu - Impromptu concertant pentru vioară și pian
Vlad Stănculeasa și Thomas Hoppe
 
sâmbătă 4.10.2014Antonio Vivaldi - partea I din Concertul RV 283 în Fa major pentru vioară și orchestră
Giuliano Carmignola și Accademia Bizantina, dirijor Ottavio Dantone
duminică 5.10.2014Johannes Brahms - Dansurile ungare nr.1 și 10
Orchestra Gewandhaus din Leipzig, dirijor Riccardo Chailly
 
luni 6.10.2014Johannes Brahms - partea a IV-a din Concertul nr.2 op.83 în Si bemol major pentru pian și orchestră
Helene Grimaud, Orchestra Filarmonicii din Viena, dirijor Andris Nelsons
marți 7.10.2014Joaquin Rodrigo - partea 2 din Concertul din Aranjuez pentru chitară și orchestră
Milos Karadaglic, Orchestra Filarmonicii din Londra, dirijor Yannick Nezet Seguin
 
miercuri 8.10.2014Max Bruch - partea a IV-a din Fantezia scoțiană op.46 pentru vioară și orchestră
Nicola Benedetti și Orchestra Simfonică BBC Scoția, dirijor Rory Macdonald
joi 9.10.2014Frederic Chopin - Studiul op.10 nr.3 în Mi major
Luiza Borac - pian
 
vineri 10.10.2014Piotr Ilici Ceaikovski - partea a III-a din Simfonia a VI-a Patetica
Orchestra Filarmonicii din Seul, dirijor Myung Whun Chung
sâmbătă 11.10.2014Felix Mendelssohn - Marș nupțial din muzica de scenă 'Visul unei nopți de vară'
Orchestra Gewandhaus din Leipzig, dirijor Riccardo Chailly
 
duminică 12.10.2014Giacomo Puccini - aria lui Calaf din actul 3 al operei 'Turandot'
Luciano Pavarotti import 3.01 și Giuseppe Verdi - aria ducelui din opera "Rigoletto"
luni 13.10.2014Wolfgang Amadeus Mozart - partea 2 din Concertul nr.21 KV 467 în Do major pentru pian și orchestră
Mitsuko Uchida și Orchestra Simfonică din Cleveland
 
marți 14.10.2014George Enescu - Toccata din Suita nr.2 op.10 în Re major pentru pian
Cadmiel Boțac
miercuri 15.10.2014Johann Sebastian Bach - Sarabanda din Partita nr.1 BWV 825 în Si bemol major
Dinu Lipatti - pian
 
vineri 17.10.2014Joseph Haydn - partea a II-a din Simfonia nr.94 'Surpriza'
Orchestra Radiodifuziunii din Berlin, dirijor Horia Andreescu
sâmbătă 18.10.2014Paul Constantinescu - Cântec din Suita pentru pian
Mihaela Ursuleasa
 
duminică 19.10.2014Grigoraș Dinicu - Hora staccato și Theodor Rogalski - Joc din Ardeal
Orchestra Română de Tineret, dirijor Cristian Mandeal
luni 20.10.2014Felix Mendelssohn - partea a III-a din Concertul op.64 în mi minor pentru vioară și orchestră
Alexandru Tomescu și Orchestra Națională Radio, dirijor Horia Andreescu
 
luni 20.10.2014Ciprian Porumbescu - Balada pentru vioară și pian
Răzvan și Andreea Stoica
marți 21.10.2014Serghei Prokofiev - Julieta fetiță din muzica baletului 'Romeo și Julieta'
Orchestra Teatrului Mariinski din Sankt Petersburg, dirijor Valery Gergiev
 
miercuri 22.10.2014Piotr Ilici Ceaikovski - partea 3 din Concertul nr.1 op.23 în si bemol minor pentru pian și orchestră
Ingolf Wunder și Orchestra Filarmonicii din Sankt Petersburg, dirijor Vladimir Ashkenazy
joi 23.10.2014Frederic Chopin - Poloneza op.40 nr.1 în La major
Rafal Blechacz
 
vineri 24.10.2014Camille Saint Saens - 'Lebăda' din Suita 'Carnavalul animalelor'
Mischa Maisky, Orchestre de Paris, dirijor Semyon Bychkov
sâmbătă 25.10.2014Dmitri Șostakovici - Vals din Suita de jazz nr.2
Orchestra Simfonică din Philadelphia, dirijor Mariss Jansons
 
duminică 26.10.2014Wolfgang Amadeus Mozart - "Alla turca" din Sonata Kv 331 în La major pentru pian
Dan Grigore - pian
luni 27.10.2014Ludwig van Beethoven - partea a III-a din Sonata op.13 în do minor 'Patetica' pentru pian
Radu Lupu
 
marți 28.10.2014Christoph Willibald Gluck - Aria lui Orfeu din opera 'Orfeu și Euridice'
tenorul Daniel Behle și ansamblul Armonia Atenea, dirijor George Petrou
miercuri 29.10.2014Robert Schumann - 'Visare' din suita 'Scene de copii'
Martha Argerich - pian
 
joi 30.10.2014Fritz Kreisler - 'Suferința dragostei' pentru vioară și pian
Anne Sophie Mutter și Lambert Orkis
vineri 31.10.2014Edward Elgar - Nimrod din Variațiunile Enigma
Orchestra Radiodifuziunii din Saarbrucken, dirijor Stanislaw Skrowacewski