ACUM:
10.00
Arpeggio
3 ore cu și despre Interpretul zilei, Opera si vedetele ei, CD Review.
Urmează: 12.55 Promo Informații despre evenimentele Radio România Muzical și ale partenerilor noștri.
Apoi: 12.59 Promo RRM Detalii despre cele mai interesante emisiuni ale zilei.

Arhivă : Agenda de concert Înapoi

Începe ediția a XV-a a Festivalul Internațional 'Enescu și muzica lumii' - 5-27 august 2014

Bookmark and Share
Publicat: marți, 5 August 2014 , ora 12.55
Ediție aniversară a celui mai important festival muzical estival rezervat muzicii clasice, având de la început ca centru localitatea Sinaia, Festivalul Internațional "Enescu și muzica lumii" va cuprinde concerte și la Bușteni, Brașov, Sibiu și București, ce se vor desfășura în perioada 5-27 august 2014.

Cu peste 20 de concerte în program și mai mult de 500 de muzicieni invitați, Festivalul Internațional "Enescu și muzica lumii" are deja un afiș impresionant, de nivel european. În colaborare cu stagiunea Vara Magică organizată la București de Lanto Communication, "Enescu și muzica lumii" va aduce în fața publicului cele mai puternice orchestre de tineret din România, Franța, Moldova și Spania, alături de care vor evolua soliști de renume internațional.

Seria de concerte "Capodopere ale muzicii de cameră" va continua să impresioneze publicul și la actuala ediție. Pe scenă se vor reuni o pleiadă de instrumentiști români care desfășoară strălucitoare cariere în străinătate, alături de importante personalități artistice din România, adevărate repere ale vieții concertistice.

"Generația Mileniului III", linia de concerte care aduce de câțiva ani în prim-plan cele mai spectaculoase tinere talente muzicale din România, va avea la această ediție o tot mai importantă componentă internațională, contribuind la incitanta stare de competiție care a făcut dintotdeauna deliciul publicului.

Momentele de maximă atracție rămân concertele simfonice, orchestrele naționale de tineret din România, Franța, Moldova și Spania putând fi ascultate atât la București, cât și la Cazinoul din Sinaia, România fiind singura țară reprezentată de trei orchestre: Orchestra Română de Tineret pregătită și dirijată de Cristian Mandeal, Orchestra Romanian Sinfonietta pregătită și dirijată de Horia Andreescu, solistă Elisabeth Leonskaja și Orchestra Junior condusă de Gabriel Bebeșelea, solistă Maria Marica.

Festivalul Internațional "Enescu și muzica lumii", constituie deja un reper stabil al vieții culturale, a cărui zonă de interes a depășit deja aria regională a celor mai importante stațiuni montane din România, sălile arhipline ale festivalului având un public compus în mare parte din melomani veniți de peste hotare, special pentru aceste minunate concerte.

Festivalul Internațional "Enescu și muzica lumii" este organizat de Primăria Sinaia, Centrul Național de Artă "Tinerimea Română", Fundația "Prietenii muzicii -Serafim Antropov" și este un proiect cultural finanțat de AFCN.

Parteneri asociați: Filarmonica "G. Enescu", Lanto Communication și UCIMR. Parteneri : Primaria Sinaia, Centrul Cultural "Carmen Sylva", Centrul International de conferinte "Casino" Sinaia, Primaria Brasov, Asociatia Elite Art Club Unesco, Filarmonica Sibiu, Muzeul National "G.Enescu", NOVA, SENIA Music, Asociatia Inceptum,Vizual Graph, Hotel Palace Sinaia ,Hotel Piatra Soimului.

Parteneri media : Radio România Cultural și Radio România Muzical.


Programul Festivalului Internațional 'Enescu și muzica lumii' - 5-27 august 2014, editia a XV-a

Marți 5 august - Sinaia - Sala Casino, ora 19

Orchestra Națională de Tineret a Spaniei

Dirjor Lutz Köhler

Richard Strauss - Till Eulenspiegel, op. 28

Joaquín Turina - Sinfonía Sevillana, op. 23

Jesús Guridi - Diez Melodías Vascas

Richard Strauss - Suite de Der Rosenkavalier, op. 59

Miercuri 6 august - București - Ateneul Român , ora 19

Orchestra Națională de Tineret a Spaniei

Dirjor Lutz Köhler

Richard Strauss - Till Eulenspiegel, op. 28

Joaquín Turina - Sinfonía Sevillana, op. 23

Jesús Guridi - Diez Melodías Vascas

Richard Strauss - Suite de Der Rosenkavalier, op. 59

Joi 7 august - Sinaia - Sala Casino, ora 19

Generația mileniului lll

Magor Szasz - contrabass

La pian Viorica Boerescu

J. M. Sperger - Sonata in Re major

Hans Fryba - Suita in stil vechi ( Allemande si Gigue)

Giorgi Makhoshvili - Regreps pentru contrabas solo

Giovanni Bottesini - Capriccio di bravura

Peteris Vasks - Bass trip

Cosmina Antonia Stancu - mezzosoprană

La pian Violetta Stefanescu

Nicolae Bretan - In parcul Luxemburg

Tiberiu Brediceanu - Bade pentru ochii tai

Nicolae Bretan - Stelele-n cer

N. Vaccai - Aria" Ah! se tu dormi svegliati" din opera

Romeo si Julieta

G.F.Haendel - Aria "Pena tiranna"

Fernando Obradors - Liedul "El vito"

Georges Bizet - Habanera

Vicenzo Di Chiara - "La Spagnola"

Vineri 8 august - Sinaia - Sala Casino, ora 19

Generația mileniului lll și muzică de cameră

Dan Iulian Druțac , Beatrice Gagiu, Gore Dumitrița , Mădălina Ivancia, Irina Barbu, Izabela Ghergu , Mihaela Mitrofan , Marius Malanetchi

La pian : Ioana Mândrescu

Bach, Ravel, Vladigherov, Popper, Saint Saens, Ceaikovski

Sâmbătă 9 august - Sinaia - Sala Casino , ora 19

Orchestra Romanian Sinfonietta

Dirijor Horia Andreescu

Solistă Elisabeth Leonskaja - pian

Seară Ludwig van Beethoven

Creaturile lui Prometeu ( fragmente)

Concertul nr. 2 pentru pian si orchestră în Si bemol major, op.19

Sinfonia nr 4, în Si bemol major, op. 60

Duminică 10 august - Brașov - Sala Patria , ora 19

Orchestra Romanian Sinfonietta

Dirijor Horia Andreescu

Solistă Elisabeth Leonskaja - pian

Seară Ludwig van Beethoven

Creaturile lui Prometeu ( fragmente)

Concertul nr. 2 pentru pian si orchestră în Si bemol major, op.19

Sinfonia nr 4, în Si bemol major, op. 60

Duminică 10 august - Sinaia - Sala Casino , ora 19

Generația mileniului lll

Radu Kis - vioara

Alexandru Bișoc - vioara

Adriana Gabrian - vioara

Cornelius Zirbo - violoncel

Loredana Hreciniuc - oboi

La pian Ioana Mândrescu

Mozart, Bazzini, Wieniawski, Saint Saens, Paganini

Orchestra Junior

Dirijor Gabriel Bebeșelea

Solistă Maria Marica - vioară

Leopold Mozart- Simfonia copiilor

A. Vivaldi - Anotimpurile "Vara"

W.A. Mozart - Simfonia nr. 29

Luni 11 august - Sibiu - Sala Thalia, ora 19

Orchestra Romanian Sinfonietta

Dirijor Horia Andreescu

Solistă Elisabeth Leonskaja - pian

Seară Ludwig van Beethoven

Creaturile lui Prometeu ( fragmente)

Concertul nr. 2 pentru pian si orchestră în Si bemol major, op.19

Sinfonia nr 4, în Si bemol major, op. 60

Luni 11 august- Sinaia- Sala Casino , ora 19

Generația mileniului lll

Valentina Sviatlovskaia - vioara

Adela Liculescu - pian

Eugene Ysaye - Trei sonate pentru vioară solo

L.van Beethoven - Sonata op.57, in fa minor, "Appassionata"

F. Liszt - Balada a doua în si minor

A. Skriabin - Sonata nr. 4, in fa # major, op. 30,

Marți 12 august - Sinaia - Sala Casino , ora 19

Capodopere ale muzicii de cameră

In memoriam Marius Nichiteanu

Liviu Prunaru - vioară

Valentina Sviatlovskaia - vioară

Cristian Ifrim - violă

Andra Schlütter - violă

Cristian Andriș - violă

Marin Cazacu -violoncel

Ștefan Cazacu - violoncel

Maruxa Llorente - pian

Program :

Frank Bridge - "Lament"

R. Schumann - Cvintetul cu pian , op. 44

J. Brahms - Sextetul nr. 1, in Si bemol major, op. 18

Miercuri 13 august - București , Ateneul Român, ora 19

Capodopere ale muzicii de cameră

Liviu Prunaru - vioară

Valentina Sviatlovskaia - vioară

Cristian Ifrim - violă

Andra Schlütter - violă

Cristian Andriș - violă

Marin Cazacu -violoncel

Ștefan Cazacu - violoncel

Maruxa Llorente - pian

Program :

Frank Bridge - "Lament"

R. Schumann - Cvintetul cu pian , op. 44

J. Brahms - Sextetul nr. 1, in Si bemol major, op. 18

Joi 14 august - Sinaia - Sala Casino, ora 19

Generația mileniului lll

Andrei Licareț - pian

J. Haydn - Variațiuni in fa minor, Hob. XVll:6

J. Brahms - Șapte piese fantezii, op. 116

Fr. Chopin - Sonata nr. 3, în si minor, op. 58

Vineri 15 august - Sinaia - Sala Casino , ora 19

Valentin Gheorghiu - pian

Roxana Gheorghiu - pian

Marin Cazacu - violoncel

Dvorak, Ravel, Schubert, Ivanovici, V. Gheorghiu

Sâmbătă 16 august - Sinaia - Parcul D. Ghica, ora 19

De la clasic la divertisment

ORT Brass ensemble

ORT Folclor ensemble

Duminică 17 august - Sinaia - Castelul Peles , ora 13

De la clasic la divertisment

ORT Brass ensemble

Luni 18 august - Busteni - Centrul Cultural Aurel Stroe, ora 19

Orchestra Română de Tineret

Dirijor Cristian Mandeal

L.van Beethoven - Simfonia a V-a, în do minor, op. 67

D. Sostakovici - SImfonia nr. 5, în re minor, op. 47

Luni 18 august - Sinaia - Sala Casino, ora 19

Avanpremieră la Concursul International "G.Enescu"

Octavian Lup - violoncel

Mircea Dumitrescu - vioara

Lika Bibileishvili - pian

La pian Andrei Licareț și Verona Maier

Bach, Schubert, Paganini, Sarasate, Enescu, Beethoven, Liszt

Marți 19 august - Sinaia - Sala Casino , ora 19

Orchestra Română de Tineret

Dirijor Cristian Mandeal

L.van Beethoven - Simfonia a V-a, în do minor, op. 67

D. Sostakovici - SImfonia nr. 5, în re minor, op. 47

Miercuri 20 august- București - Ateneul Român, ora 19

Orchestra Română de Tineret

Dirijor Cristian Mandeal

L.van Beethoven - Simfonia a V-a, în do minor, op. 67

D. Sostakovici - SImfonia nr. 5, în re minor, op. 47

Marți 26 august - Sinaia - Sala Casino , ora 19

Orchestra Națională de Tineret a Franței

Dirijor Dennis Russell Davies

Solistă Maki Namekawa - pian

Program:

John Adams - Chairman Dances

Igor Stravinsky - Concertul pentru pian si orchestra de suflatori

J. Brahms - Simfonia nr. 2 , in Re major, op. 73

Miercuri 27 august - București -Ateneul Român, ora 19

Orchestra Națională de Tineret a Franței

Dirijor Dennis Russell Davies

W.A. Mozart - Maurerische Trauermusik

Richard Strauss - Poemul simfonic "Also sprach Zarathustra", op. 30

Thierry Escaich - Suita simfonica din opera Claude

pauza

Camille Saint Saens - Simfonia nr 3, în do minor, op. 78

Solist la orgă Thierry Escaich