ACUM:
21.00
Scena europeană
Înregistrări sau concerte în direct.
Urmează: 23.30 Sunete contemporane Creații contemporane românești
Apoi: 0.00 Adagietto În inima nopții, sonorități aduse din inima nopții...

Arhivă : Agenda de concert Înapoi

Classics for Pleasure MusicFest

Bookmark and Share
Publicat: luni, 21 Iulie 2014 , ora 10.27

Între 11 și 16 august 2014 are loc un festival unic la Sibiu: Classics for Pleasure MusicFest; 7 spectacole de muzică clasică pentru o săptămână magică de muzică de cameră, simfonică și religioasă, operă și un concert Proms of Delight în 3 locații deosebite: Sala Thalia, Biserica Ursulinelor și Piața Mare.

Festivalul are ca invitați mari artiști din țară și străinătate: Elisabeth Leonskaja, Horia Andreescu, David Crescenzi, Mihai Ungureanu, Marius Budoiu, Narcisa Brumar, Oana Andra, Alexandru Petrovici și tineri artiști câstigători de concursuri internaționale: Andrei Ioniță, Kah Chung Wong, Adrian Dumitru.

Bilete în rețeaua Eventim si la Sala Thalia!
Detalii pe www.classicsforpleasure.ro

Program:
11 august, Sala Thalia, ora 19.00

Classics Spectacular
Romanian Sinfonietta Orchestra
Dirijor: Horia Andreescu
Solistă: Elisabeth Leonskaja (pian)

12 august, Sala Thalia, ora 19.00

Season's Classics - Vivaldi vs. Ceaikovski
Orchestra Camerata Regală
Dirijor: Constantin Adrian Grigore
Solistă: Rebekka Hartman (vioară)

13 august, Sala Thalia, ora 19.00

Classics Opera
Gianni Schicchi
- operă într-un act de Giacomo Puccini
Producție a Universității Naționale de Muzică din București
Dirijor: Alexandru Petrovici
Orchestră: UNMB Chamber Ensemble

Soliști: Dominic Cristea, Irina Baiant, Andreea Iftimescu, Adrian Dumitru, Valentin Trandafir, Alina Boșovici, Dominique Simionescu, Florin Suditu, Filip Panait, Alexandru Chiriac, Cristina Vasilache, Ștefan Lamatic, Gloria Tronel

Regie artistică: Anda Tăbăcaru Hogea
Scenografie: Francesca Cioancă

14 august - 2 evenimente

Biserica Ursulinelor, ora 17.00

Divine Classics
Pian: Alexandru Petrovici
Solistă: Oana Andra (mezzo-soprană)

Sala Thalia, ora 19.00

Talented Youth Classics
Orchestra Simfonică a Filarmonicii Sibiu
Dirijor: Kah Chun Wong
Solist: Andrei Ioniță (violoncel)

15 august, Piata Mare, ora 20:00

Proms of Delight
Bucharest Symphonic Pops

Dirijor: David Crescenzi

Soliști: Mihai Ungureanu (pian), Narcisa Brumar (soprană), Marius Budoiu (tenor)

Regia artistică: Doru Marin

16 august, Piata Mare, ora 20:00

Bărbierul din Sevilla - de Gioachino Rossini

Corul și Orchestra Operei Naționale Române Cluj-Napoca

Dirijor: Gheorghe Victor Dumănescu
Soliști: Geani Brad,Iulia Merca, Tony Bardon, Cristian Hodrea, Petru Burcă, Liza Kadelnik, Bogdan Nistor, Adela Bihari

Regia artistică: Emil Strugaru
Scenograf: Andrei Șchiopu
Dirijor cor: Corneliu Felecan
Regie scenă culise: Cristina Albu

Aflat la a IV-a ediție, Festivalul este un eveniment de înaltă ținută artistică, inițiat de ELITE ART Club UNESCO și cu un concept unic - Everybody's Music. Acțiune cofinanțată de Consiliul Local Sibiu prin Primăria Municipiului Sibiu.