ACUM:
19.00
Stagiunea muzicală Radio
Concerte ale Orchestrei de Cameră Radio.
Urmează: 21.00 Scena europeană Înregistrări sau concerte în direct.
Apoi: 23.30 Interpretul zilei (R) Mari nume de ieri și de azi

Agenda de concert Înapoi

Săptămâna 6 - 12 noiembrie 2017 la Filarmonica 'George Enescu'

Bookmark and Share
Publicat: luni, 6 Noiembrie 2017 , ora 9.46
Stagiunea de marți seara

Marti, 7 noiembrie 2017, 19:00 - 21:00

Sala mică

Karasszon Eszter - violoncel

Hotzi Panni - pian

Kiss Judit Anna - mezzosoprană

Program:

  • Bartók Béla
  • Trei burleșci
  • Vajda János
  • Just for you
  • Kodály Zoltán
  • Meditație pe un motiv de Debussy
  • Sonata pentru violoncel solo, partea I
  • A rossz feleség
  • Mónár Anna
  • Barcsai
    Romanță lirică

Coproducător: Radio România Muzical

Concert cameral

Miercuri, 8 noiembrie 2017, 19:00 - 21:00

Sala mică

Daniel Dascălu - pian

Radu Grelus - clarinet

Radu Barabancea - vioară

Program:

  • George Enescu
  • Toccata și Pavana din Suita op. 10
  • Claude Debussy
  • Prima rapsodie pentru clarinet și pian
  • George Enescu
  • Sonata în fa minor, op. 6 pentru pian și vioară
  • Bela Bartok
  • Contraste pentru clarinet, vioară și pian

Concert simfonic


Joi, 9 si vineri, 10 noiembrie 2017, 19:00 - 21:00

Sala mare

Orchestra Simfonică a Filarmonicii "George Enescu"

Dirijor: Christian Badea

Solist: Mihai Ritivoiu

Program:

  • Diana Rotaru
  • Corale și cutii muzicale
  • Wolfgang Amadeus Mozart
  • Concertul nr. 23 pentru pian și orchestră în la major, KV 488
  • Antonin Dvorak
  • Simfonia nr. 8, în sol major, op. 88

Recital cameral


Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 19:00 - 21:00

Sala mare

Ion Bogdan Ștefănescu - flaut

Ion Ivan-Roncea - harpă

Program:

  • Traditional englez
  • Variațiunile Greensleeves
  • Christoph Wilibald Gluck
  • Melodie din opera Orfeu și Euridice
  • Maria Theresia von Paradis
  • Siciliana
  • Gioachino Rossini
  • Andante ci variațiuni
  • Gaetano Donizetti
  • Sonata în sol major
  • Jules Massenet
  • Meditație din opera Thais
  • Claude Debussy
  • La fille aux cheveux de lin
  • Syrinx
  • Maurice Ravel
  • Habanera
  • Jacques Ibert
  • Antract
  • Witold Lutoslawski
  • Trei fragmente
  • Caesar Giovannini
  • Morocco
  • Bela Bartok
  • Șase dansuri românești